DGS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Tahsiline Dikey Geçiş Sınavı’na (2019-DGS) ait bugün başlayan eğitim bilgisi denetim ve seçme süreçleri 8 Temmuz saat 16.00’da tamamlanacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sitesinde 2019-DGS’ye ait sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından denetimi ve eğitim bilgisi seçme sürecine yönelik duyuru yayımlandı.

DGS kıymetlendirme süreçlerinde adayların ön lisans düzeyindeki eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya nazaran, 2019-DGS’ye başvuran adayların bugünden itibaren 8 Temmuz saat 16.00’ya kadar Aday Süreçleri Sistemi’nde (AİS) bulunan  “https://ais.osym.gov.tr/DGS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden, kıymetlendirme ve yerleştirme süreçlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini denetim ettikten sonra seçerek onaylamaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde eksiklik ve yanılgı olduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları yahut olacakları yükseköğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini YÖKSİS üzerinden düzelttirecek.

Adaylar, bu düzeltme süreci sonrasında 2-8 Temmuz’da  https://ais.osym.gov.tr/DGS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle” adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylacak.

Eğitim bilgisi YÖKSİS’e eklenemeyecek durumdaki adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında tıpkı metotları izleyerek onaylamaları gerekiyor.

Adayların ferdî yahut yükseköğretim kurumlarının direkt ÖSYM’ye yapacakları değişiklik, düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

Eğitim bilgisi denetim, seçme ve onaylama süreçleri 8 Temmuz saat 16.00’da sona ereceğinden adayların bu tarihler ortasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine nazaran kıymetlendirme süreçleri yapılacak.

Ortaöğretim Muvaffakiyet Puanı’na (OBP) ait süreçlerin yapıldığı tarihte adayın faal olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi olması durumunda ise müracaatta seçtiği bilgi göz önünde bulundurulacak.

Onay süreci yapan yahut yapmayan tüm adaylar için müracaatta kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri ortasında olup olmadığının anlaşılmasında, ön lisans alan bilgisi dikkate alınacak.

Adayın müracaatta kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte faal eğitim bilgileri ortasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.

2019-DGS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme sürecini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Öte yandan ÖSYM tarafından 2019-DGS müracaatlarında, YÖKSİS’ten eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin denetim, güncelleme ve teyit süreçlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları Süreçleri Sistemi’nin 2-8 Temmuz 2019 ortasında (8 Temmuz saat 16.00’ya kadar) yükseköğretim kurumlarına açılacağı bildirildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu