Dışişlerinden “KKTC’ye düşen füze” açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) başşehir Lefkoşa ve Girne ortasındaki Taşkent köyü yakınlarına düşen füzeye ait olayın KKTC makamlarınca BM ve ilgili ülkelerin dikkatine getirilmekte olduğu ve bu teşebbüsleri Türkiye’nin desteklediği açıklamasında bulundu.

Sözcü Aksoy, KKTC’ye düşen füzeyle ilgili açıklama yaptı.

Füzenin düşmesi sonucu oluşan patlama ve yangında mal ve can kaybının meydana gelmediğini belirten Aksoy, “KKTC Hükümetine ve halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hadise, KKTC makamları tarafından BM ve ilgili ülkelerin dikkatine getirilmekte olup, bu teşebbüsler ülkemiz tarafından da desteklenmektedir.” tabirini kullandı.

S-200 parçası

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, düşen cismin S-200 füzesinin bir kesimi olduğunu açıklamış, cismin İsrail ile Suriye ortasındaki gerginlik sırasında Şam idaresinin denetimindeki füze savunma sisteminden ateşlenerek kazara Ada’ya düştüğünün sanıldığını belirtmişti.

Düşen cismin zehirli gaz ya da kimyasal husus içerdiğine dair söylentilere açıklık getiren Başbakan Tatar, rastgele bir zehirli gaz ya da kimyasal unsurun kelam konusu olmadığını, bu durumun Genelkurmay Başkanlığı tarafından da teyit edildiğini anımsattı.

Başa dön tuşu