Dışişlerinden Washington Post’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, Washington Post’ta terör örgütü mensubunun yazısının yayınlanmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu tabirler yer aldı:

“ABD dahil birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yeralan, onbinlerce saf insanı hunharca katletmiş olan PKK’nın elebaşlarından biri bugün Washington Post gazetesini kullanarak alenen terör propagandası yapmıştır. Bu yayınla birlikte, memleketler arası toplumun terörizmle gayrette en temel taahhüdü olan “terörizmin teşvik edilmesinin önlenmesi” unsuru ağır biçimde ihlal edilmiştir. Terörle uğraşta terör örgütleri ortasında ayrım yapılmaması elzemdir.

PKK’nın terör propagandasına alet olan ve DEAŞ, El Düstur ve öteki terör örgütleri konusunda sergilenen hassaslıkla bağdaşmayan bu yaklaşım terörle çabada ikiyüzlü uygulamanın yeni ve vahim bir örneğidir.”

Kalın: Açıkça terör propagandası yapmakta

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD idaresinin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD maddelerini da çiğnemektedir.” sözünü kullandı.

Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, Washington Post gazetesinin bugünkü nüshasında, terör örgütü PKK’nın elebaşı Cemil Bayık’ın yazısını yayımlamasını, büyük bir skandal olarak kıymetlendirdi.

İbrahim Kalın, hususla ilgili şunları kaydetti:

“ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD idaresinin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD maddelerini da çiğnemektedir. Bunun basın ve söz özgürlüğü ile izah edilmesi mümkün değildir. Bu durum, El-Kaide veya DEAŞ terör örgütünün bir mensubuna gazete yazısı yazdırmaktan farksızdır. Bir terör örgütünün başını Kürtlerin temsilcisi üzere göstermek, her şeyden evvel Kürtlere yapılmış bir hakarettir. Türkiye, terörün her çeşidine ve onun destekçilerine karşı kararlılıkla çaba vermeye devam edecektir.”

Başa dön tuşu