Dokumacılık ihracatçısı 1099 firmaya ödül

2018 yılında başarılı bir ihracat performansı ortaya koyan dokumacılık firmaları, İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) düzenlediği merasimlerle ödüllendirildi.

Gecede platin, altın, gümüş, bronz ve muvaffakiyet olmak üzere 5 kategoride 1099 firmaya “İhracatın Liderleri” mükafatları verildi.

Törende konuşan İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, dalın 188 ülkeye 10,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine dikkati çekti ve mevcut pazarlarda derinliği artırmayı ayrıyeten yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini söz etti.

Sektörün 11 bin 200 ihracatçısı ile 413 bin bireye istihdam sağladığı bilgisini veren Öksüz, önceliklerinin markalaşma, tasarım, Ar-Ge ve inovasyon olduğunu anlattı ve şöyle devam etti:

“Bugün tüm Türkiye’de 341 tasarım merkezi varken bunun 62 tanesi dokumacılık kesiminde. Ayrıyeten kesimimizde 71 Ar-Ge merkezine ulaşmış durumdayız. 2018 yılında teknik dokumacılık ihracatında tarihimizin en yüksek ihracat kıymeti olan 1 milyar 750 milyon doları yakalamış olmamız da bunun göstergesi. Çok değil 18 yıl evvel dünya sıralamasında 13’üncü olan Türk dokuma ve ham unsurları kesimi süratle üst sıralara tırmanmayı başardı. Türkiye, bugün dünyanın yedinci, Avrupa Birliği’nin ise ikinci büyük tedarikçisi pozisyonunda.”

Konuşmasında geçen hafta YÖK ile imzaladıkları protokole de değinen Öksüz, yetişmiş insan gücü muhtaçlığının karşılanması hedefiyle birinci 80 bin sıralama ile Dokuma Mühendisliği Kısımlarını tercih eden öğrencilere İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Dokumacılık Sanayi Patronları Sendikası olarak minimum fiyata varan karşılıksız burs imkanı sağlayacaklarını belirtti.

“Desteklemeye devam edeceğiz”

Törende bir konuşma yapan Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay da dokumacılık dalının Türkiye ekonomisindeki değerine dikkati çekti.

“Tekstil bugün de hala bizim göz bebeğimiz” diyen Turagay şöyle konuştu: “Türkiye’nin toplam ihracatının dünyadaki hissesi 0,9 iken Türkiye’nin dokuma ihracatının toplam dünya dokumacılık ihracatı içerisindeki hissesi yüzde 3,1. Türkiye dünya ihracatında 31’inci sırada, dokumacılıkta ise 7’inci sırada. Bu bize rekabet gücümüzün olduğunu gösteriyor. Dokumacılık dalını desteklemeye devam etmeli ve daha da güçlendirmeliyiz.”

“Tekstilde başarılı artış gördük”

Gecede, tekstil kesiminin tarihi gelişimine değinen TİM Lideri İsmail Gülle ise, “1980’de Türkiye’nin ihracatı 2,5 milyar dolar iken bunun 1,5 milyar doları dokumacılık ve hazır giyimdi. Dokuma dün vardı, bugün var, yarın da var olacak. 1937 Sümerbank’ın kurulduğu yıl. Birebir vakitte Türkiye’de ihracatçı birliklerinin de kurulduğu yıl. O tarihten bu yana Türkiye’nin dış ticaretini ve ihracatçısını yalnızca ihracatçı birlikleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi temsil etmektedir ve hizmeti de en yeterli formda vermektedir. Geçen ay Sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından birinci kere Nisan ayı ihracatını açıkladık. Yüzde 6’ya yakın artışla Nisan ayı Cumhuriyet tarihinin en yüksek ayı oldu. Dokuma bölümümüzün de, hazır giysi dalımızın de başarılı artışını gördük” tabirlerini kullandı.

Gecede platin mükafata layık görülen birinci 10 firma şöyle:

1- Ak-Pa Tekstil
2- Kordsa Teknik Tekstil
3- Güçlü Dış Ticaret
4- Greif EPS Turkey Ambalaj
5- Kipaş Pazarlama
6- Kadifeteks Mensucat
7- Teksis Tekstil
8- Ormo Yün İplik
9- Kasar ve Dual Tekstil
10- Yünsa Yünlü Sanayi

Başa dön tuşu