Dokumacılık mühendisliği seçene minimum fiyat kadar burs

İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) öncülüğünde bir ortaya gelen 12 ihracatçı birliği ve Türkiye Dokuma Sanayi Patronları Sendikası (TTSİS) ile Yüksek Öğretim Konseyi (YÖK), Türkiye’de dokuma ve deri mühendisliğinin algısını yükseltmek ve öğrencilerin bu kısımları daha çok tercih etmelerini sağlamak için üniversitelerle el ele verdi.

Üniversite imtihanında birinci 20 bine giren öğrencilerin dokumacılık mühendisliğini seçmesi durumunda minimum fiyat meblağında karşılıksız burs verilmesini öngören protokol, Ankara’da dokumacılık, hazır giysi, deri ihracatçı birlikleri ve dokuma sanayi patronları sendikası ile YÖK ortasında imzalandı.

Tekstil, hazır giysi, deri ihracatçı birlikleri ve dokuma sanayi patronları sendikası ile YÖK ortasında imzalanan protokolün merasiminde konuşan Yükseköğretim Konseyi Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç, “Protokol kapsamında maharet yetkinliği yüksek mezunlarımız iş dünyasına kazandırılacak ve tıpkı vakitte üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine değerli katkılar sunulacak. Dokumacılık ve Deri Mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize gerekli koşulları sağlamaları halinde kıymetli dal temsilcileri tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak. Öğrencilerimiz için işyeri eğitimlerinin artırılması, staj eğitimlerinin geliştirilmesi konularında dal temsilcilerimizle işbirliklerimiz de devam edecek” dedi.

Protokolü dokumacılık kesimi adına İTHİB Lideri Ahmet Öksüz, hazır giysi kesimi adına İHKİB Lideri Mustafa Gültepe ve deri bölümü ismine İDMİB Lideri Mustafa Şenocak imzaladı. Yaptıkları ortak açıklamada dokuma, hazır giysi, deri üretim, istihdam ve ihracatta Türkiye iktisadı için hayati değeri olduğunun altı çizdi.

Yaklaşık bir milyon şahsa istihdam sağlayan ve 2018’de toplam 30 milyar dolara yakın ihracata imza atan üç kesimin en kıymetli probleminin nitelikli iş gücü olduğu vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Nitelikli mühendise muhtaçlık var”

“Katma kıymetli üretimi ve verimliliği artırmak için eğitimli iş gücü hayati kıymet taşıyor. Öteki taraftan dünyada üretim teknolojileri süratle Sanayi 4.0’a evriliyor. Türkiye’nin dokuma, hazır giysi ve deri kesimindeki rekabet gücünü ve oyun kurucu rolünü sürdürebilmesi için bir yandan mevcut alt yapıyı yeni teknolojilere entegre ederken, başka taraftan da Sanayi 4.0 tabanlı tesislerin süratle kurulması gerekiyor.

Hem verimliliği artırmak hem de bölümü Sanayi 4.0’a uyumlu hale getirmek için güzel yetişmiş nitelikli mühendislere gereksinim var. Halbuki Türkiye’de dokumacılık mühendisliğine ilgi her geçen yıl azalıyor. 2018’de öğrenci yerleştirilen 13 dokumacılık mühendisliği fakültesindeki 542 kontenjanın yalnızca 228’i doldu. Yalnızca üç fakültenin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı 2018’de, dokumacılık mühendisliğini tercih eden en başarılı öğrenci sıralamada 90 binlerde yer aldı. Bu negatif algıyı değiştirmek ve nitelikli dokuma mühendisleri yetiştirmek için bölüm üzerine düşeni yaparak elini taşın altına koydu. Bölümün gelecek vizyonu ile örtüşmeyen tablonun, yaklaşık bir yıllık hazırlık sürecinin akabinde imzalanan protokolle değişeceğine ve bu yıldan itibaren dokuma mühendisliğine ilginin artacağına inanıyoruz.

Başarılı öğrenciye iş garantisi

YÖK ile imzaladığımız protokole nazaran üniversite imtihanında birinci 20 bine giren öğrenciler, dokuma mühendisliğini tercih etmesi halinde her ay net taban fiyat meblağında karşılıksız burs alacak. 20–50 bin ortasında olan adaylar net taban fiyatın yüzde 70’i, 50–80 bin ortasındaki adaylar ise net taban fiyatın yüzde 50’si oranında karşılıksız burs imkânından yararlanacak. Eğitim sürecinde çalışma hayatına hazırlanabilmeleri için öğrencilere işletmelerde uzun periyotlu staj imkanları sunulacak. Ayrıyeten başarılı öğrencilere iş garantisi verilecek.”

Projeyi destekleyen birlikler

Tekstil ve deri mühendisliğinin algısını yükseltecek projeye takviye veren ihracatçı birlikleri şunlar:

Hazır giysi ihracatçı birlikleri:
İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)
Akdeniz Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AKİB)
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)
Ege Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB)
Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)

Tekstil ihracatçı birlikleri:
İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB)
Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB)
Ege Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB)
Güneydoğu Anadolu Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB)
Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UHKİB)

Deri ihracatçı birlikleri:
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (İDMİB)
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği (EDMİB)

Başa dön tuşu