Domateste hedef 1 milyar dolarlık ihracat

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, domates ve türevi eserlerde bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini belirtti.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye geçen yıl domates ve domates türevi eserlerin ihracatından 603 milyon 660 bin dolar gelir elde etti.

Türk domatesini en çok tercih eden ülke 43,7 milyon dolarlık ihracatla Romanya oldu. Bu ülkeyi, 30,6 milyon dolarla Rusya, 25,6 milyon dolarla Ukrayna izledi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, domates ve türevi eserlerin bölüm ihracatının yıldızlarından olduğunu belirterek, “Domates ve türevlerinde 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz.” sözünü kullandı.

Uçak, Türkiye’de seracılığın gelişmesiyle birlikte 12 ay domates üretimi ve ihracatı yapar pozisyona gelindiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Taze domates ihracatımızın yanında domates türevlerini salça, kuru domates, dondurulmuş domates, ketçap, domates sosları ve domates suyu olarak daha katma bedelli mamul haline getirerek ihraç ediyoruz.”

Başa dön tuşu