Dönmez: Fatih sondaj gemisinin faaliyetleri devam ediyor

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin milletlerarası egemenliğini yok sayacak teşebbüslerin önlenmesi için ilgili bakanlıklarla birlikte tüzel ve siyasi önlemleri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasbedilmesine müsaade edilmeyeceğinin altını çizen Dönmez, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ın ve Akdeniz’in zenginliklerinin hakkaniyet unsuru içerisinde adil formda bölüşülerek bölgesel barışın sağlanması için uğraşlarımızı sürdüreceğiz. Ruhsat alanlarımız üzerindeki yasal haklarımızdan taviz vermeden bölgedeki kapsamlı ve uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerimiz planlandığı çerçevede devam edecektir. Yavuz sondaj gemisi de hazırlık çalışmaları tamamlanınca bölgedeki operasyonlarına başlayacaktır.”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Akdeniz’de milletlerarası hukuka uygun sondaj faaliyetlerine karşı hiçbir hukuksal mesnedi olmayan tavır ve davranışlarının devam ettiğini aktaran Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Rum tarafından yapılan açıklamalar ve Fatih gemimizde çalışan çalışanımıza karşı çıkarıldığı sav edilen tutuklama tehdidi karşısında faaliyetlerimiz hiçbir aksamaya mahal vermeden devam etmektedir. Türkiye hiçbir tehdide boyun eğmemiştir ve bundan sonra da eğmeyecektir.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu