Dünyadaki toplam enerji tüketiminin yüzde 20’sini pompalar tüketiyor

Sunumunda, pompa teknolojilerinin uygulama alanlarına ve dünyanın güç sarfiyatındaki yerine dikkat çeken Masdaf İş Geliştirme Yöneticisi Sibel Akan, binalarda, endüstride, altyapı uygulamalarında, su temininde, atık su uygularında ve ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinde kullanılan pompa sistemlerinin güç sarfiyatının, dünyadaki güç sarfiyatının yaklaşık yüzde 25’ini kapsadığı bilgisini verdi.

Enerji kaynaklarını verimli kullanan akıllı pompa tahlilleri ile yılda ortalama 26 milyar kilovatsaat elektrik gücü tasarrufu sağlanabileceğine vurgu yapan Akan, “Sağlanan bu tasarrufla birlikte yılda 13 milyon ton karbondioksit salımını önlemek mümkün. Lakin pompa sistemlerinde güç tasarrufu sağlamak için öncelikli olarak elektrik motorlarının verimliliğini kıymetlendirmek gerekiyor. Zira sanayide kullanılan elektriğin yüzde 70’i elektrik motorları tarafından tüketiliyor” dedi.

Yüzde 30 tasarruf sağlanabilir

Dünyadaki toplam güç tüketiminin yüzde 20’sini, endüstriyel gücün ise ortalama yüzde 30’unu ise pompaların tükettiğine değinen Akan, “Doğru bir sistem tasarımı ve uygun pompa seçimi ile tüketilen güçten yüzde 30 tasarruf edilebilmek mümkün” tabirlerinde bulundu.

Eğitimde; yangın pompalarının değerine ve seçim kriterlerine değinen Masdaf Stratejik Pazarlama Yöneticisi Ezgi Baba ise binalarda ve endüstriyel tesislerdeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla çabada tesirli tahliller sunan yangın pompaları ile yangınların neden olduğu ziyanları minimuma indirmenin mümkün olduğunu belirtti. Baba, bu noktada pompa seçiminin değerinin altını çizdi.

Başa dön tuşu