Ekonomiye 2,5 milyar lira değer katacak

Microsoft Teknoloji Merkezi’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun iştirakiyle şirketin İstanbul ofisinde gerçekleştirildi.

“2,5 milyar lira bedel yaratacak”

Microsoft Türkiye’nin İstanbul Ofisi bünyesinde kurulan Microsoft Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi: “Açılışını yaptığımız bu yerin; Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesindeki birinci yeni jenerasyon teknoloji merkezi olması, bizler için farklı bir kıymet taşımaktadır. Türkiye’ye duyulan inancın ve teknoloji alanında geldiğimiz noktanın açık bir göstergesi olan Microsoft Teknoloji Merkezi’nin, ülke iktisadına paydaşlarla bir arada önümüzdeki periyotta 2,5 milyar lira paha oluşturması bekleniyor. Tabi birçok Türk firması da dünya vitrininde uzunluk göstermek üzere bu teknoloji merkezinde yerlerini alacak. Bir diğer deyişle, Microsoft, Türk firmalarının dünyaya açıldığı pencerelere bir yenisini daha ekleyecek.

Microsoft Teknoloji Merkezi’nde; dijital dönüşümün, akıllı üretim sistemlerinin ve yapay zekâ tahlillerinin uygulamalı örneklerini göreceğiz. Burası; tarım, üretim, sıhhat, güç, otomotiv, finans, perakende üzere farklı dallar için üretilen yeni kuşak teknolojilerle iç ve dış piyasanın gereksinimlerine yanıt verecek. Ayrıyeten firmalar bu merkezde, objelerin interneti, akıllı kentler ve konutlar, ilişkili fabrikalar, bilişsel servisler, karma içerik üzere gelecek jenerasyon teknolojilerin anlatıldığı 150’nin üzerinde farklı tahlili deneyimleme fırsatı bulacak. Birebir vakitte bu merkez yerli Start-up’ların tahliller geliştirmelerine ve geliştirdikleri tahlilleri dünyaya tanıtmalarına da ortam sağlayacak.”

En yeni dijital dönüşüm teknolojileri Türkiye’de

Türkiye’deki kurumların dijitalleşme seyahatinde en yenilikçi ve muteber yol arkadaşı olduklarını belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, açılış konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Uzun vakittir kurduğumuz bir hayalimiz daha gerçek oldu; Orta Doğu ve Afrika Bölgesinin yeni jenerasyon birinci Microsoft Teknoloji Merkezi’ni İstanbul’da açtık. Paris ve Oslo üzere değerli kentlerden sonra İstanbul’da açılan Microsoft Teknoloji Merkezi, ülkemiz için bir gurur kaynağı. Bu adım, 1993 yılından beri Türkiye’de güçlü bir varlık gösteren Microsoft’un bu topraklara ve insanlarımıza olan itimadının bir simgesidir. Bulut platformundan güç alan en yeni teknolojilerimizle iş ortaklarımızın dijital dönüşümünü hızlandıracağız. Şirketlere, dünyada ve Türkiye’de yürüttüğümüz dönüşüm projelerinden örnekler gösterip tanıtımlar yapacak, fikirlerin hayalden gerçeğe dönüşümünü birlikte deneyimleyeceğiz. Microsoft olarak güvenlik teknolojilerine dünya çapında yılda bir milyar dolardan fazla yatırım yapıyoruz. Bilgi hakimiyetini büsbütün müşteriye bırakan etik politikalarımız kapsamında müşterilerimizin verisi müdafaa altında. En yeni güvenlik sistemlerimiz de Microsoft Teknoloji Merkezi’nde sergilenecek.”

Yerli yazılımlar dünya pazarlarına açılıyor

Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşümüne güç katmasının yanında, Microsoft Teknoloji Merkezi’nin Türkiye’de filizlenen yerli yazılım şirketlerinin eserlerine de konut sahipliği yapacağını ve böylelikle Türkiye’nin yazılım ihracatını destekleyeceklerini belirten Kansu, kelamlarına şöyle devam etti: “Microsoft Teknoloji Merkezi’nde tahlillerini sergileyen iş ortaklarımızın sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Orta Doğu ve Afrika Bölgesine hizmet veren teknoloji merkezimizde, yurtdışından iş insanları gelip burada iş ortaklarımızın geliştirdiği yeni kuşak teknolojilerle tanışacak. Ağırladığımız milletlerarası kümeler üzerinden yerli yazılım ve yerli tahlillerimizi milletlerarası pazarlarla buluşturan bir köprü vazifesi göreceğiz. Orta Doğu ve Afrika Bölgesinin yeni kuşak birinci teknoloji merkezi olan Microsoft Teknoloji Merkezi ile ülkemizi teknoloji çekim merkezi haline getirmek istiyoruz. Merkezimizden güç alarak dünyaya açılan yerli yazılım şirketleri ile Türkiye’nin teknoloji ihraç eden ülke olmasına katkı sunacağız.”

Buluttan güç alan yeni jenerasyon dijital dönüşüm çözümleri

İkinci jenerasyon teknoloji merkezi olması bakımından, daha yüklü olarak Çağdaş Çalışma ve Dijital Dönüşüm teknolojisi içeren ve bulut üzerinde çalışan yenilikçi teknolojilerin yer aldığı Microsoft Teknoloji Merkezi’nde dijital dönüşüme yönelik birçok tahlil ve hizmet bulunuyor. Sergilenen hizmetler ortasında, başta Bulut Bilişim, hibrit bulut ve Yapay Zekâ olmak üzere, IoT, Akıllı Kent ve Çağdaş İş yerleri için ferdî üretkenlik ve iş birliği uygulamaları, en yeni güvenlik sistemleri üzere, dijital dönüşüm uygulamaları yer alıyor. Bunların yanında, Akıllı Mesken Sistemleri, Eğitim Araçları, Karma Gerçeklik Tecrübesi, Robotik Uygulamalar, İlişkili Fabrika, Çok Kanallı Pazarlama çözümlemeleri, Bilişsel Teknolojiler üzere yeni jenerasyon hizmetler de ziyaretçilerini bekliyor. Sanal Data Merkezi Çeşidi, GDPR ve KVKK uyumluluk demoları da ziyaretçilere sunulan tecrübeler ortasında yer alıyor

Başa dön tuşu