Elektrikte 2 milyon abone “usulsüz” kullanım yapıyor

Elektrik aboneliğini kendi üzerine almadan usulsüz tüketim gerçekleştiren yahut taşınırken aboneliğini iptal ettirmeyen yaklaşık 2 milyon abone, diğerinin elektrik borcunu ödeme riskiyle karşı karşıya bulunuyor. 

Yargıtay’ın, geçen hafta verdiği “elektrik aboneliğini sonlandırmayan şahısların elektriği kendi kullanmasa bile fatura borcundan sorumlu tutulacağı ve enerjiyi kullanan şahısla birlikte faturayı ödemek zorunda kalacağı” istikametindeki karar, dikkatlerin bu halde elektrik kullanan tüketicilere çevrilmesine yol açtı.  

AA muhabirinin misyonlu tedarik şirketlerinden edindiği bilgiye nazaran, Türkiye’de 43,5 milyon elektrik abonesi bulunuyor. 

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne nazaran, tüm elektrik tüketicilerinin yeni bir hane yahut iş yerine taşındıklarında elektrik aboneliğini kendi üzerlerine almaları yahut bu yerleri boşalttıkları vakit aboneliklerini iptal ettirmeleri gerekiyor. 

Bu süreçler, Türkiye’de bulunan elektrik abonelerinin yüzde 4,6’sını oluşturan yaklaşık 2 milyon tüketici tarafından gerçekleştirilmiyor. 

Usulsüz kullanım yapan tüketiciler tespit edildiğinde birinci olarak aboneliğini üzerine alması tarafında uyarılıyor. Tüketiciye yükümlülüklerini yerine getirmesi için 15 gün müddet verilirken, belirtilen müddet içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen abonenin gücü kesiliyor ve kesme açma bedelinin 5 katı faturaya yansıtılıyor. Ayrıca aboneliği üzerine alıncaya kadar güç verilmiyor.

Güvence bedeli geri ödeniyor

Tüketiciler, müşteri hizmetleri merkezleri, e-Devlet ve taşınabilir uygulama üzerinden kimlik yahut vergi numarasıyla abonelik süreçlerini tamamlayabiliyor.

Görevli tedarik şirketleri kullanım yerinin değişmesi, perakende satış mukavelesinin sona ermesi yahut kontratın feshi halinde, tüketicinin elektrik gücü tüketim bedelini ödememesi ihtimaline karşılık abonelerden teminat bedeli alıyor.

Tüketici aboneliğini sonlandırırken rastgele bir borcu bulunmuyorsa garanti bedeli TÜFE dikkate alınarak güncelleniyor ve aboneye geri ödeniyor.

Bilgileri şimdiki olan daha süratli hizmet alıyor 

Konuya ait AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan CK Güç Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, abonelerin mesken, ticarethane ve öbür tüketim noktalarından ayrıldıktan sonra kesinlikle aboneliklerini sonlandırması gerektiğini söyledi.   

Aksi takdirde dağıtım şirketinin kelam konusu tüketim noktası için eski abone ismine fatura göndermeye devam ettiğini kaydeden Bakal, “Yeni tüketici, eski tüketici ismine gelen faturaları ödemediği takdirde fatura kimin ismine ise o tüketici mağdur oluyor. Vefat eden tüketicilerin varislerinin, merhum ismine kayıtlı abonelikleri devam ettirmesi de tekrar yöntemsiz kullanıma giriyor.” diye konuştu. 

Bakal, tüketicilerin Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin kendilerine tanıdığı haklardan yararlanmak için de elektrik aboneliğini üzerine almaları gerektiğini belirterek, “Ayrıca, bilgilerin de aktüel olması gerekiyor. Bilgileri şimdiki olan tüketiciye daha süratli hizmet vermek mümkün oluyor. Elektrik tüketicilerinin mağduriyet yaşamamaları için tek yapmaları gereken aboneliklerini üzerine almak ve bilgilerini güncellemek. Tüketiciler elektrik aboneliklerine dair bilgilerini e-Devlet üzerinden denetim edebilir ve ayrıldıkları adrese ilişkin isimlerine kayıtlı abonelik varsa sonlandırabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu