Engellilerin yolunu açacak denetimler sıklaştırıldı

Açık ve kapalı alanlar ile ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesini sağlamak üzere kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komiteleri kontrollerini artırdı. Kurul, 2017’de 4 bin 797, geçen yıl ise 7 bin 225 bina, açık alan ve toplu taşıma aracını denetledi.

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca engellilerin sıkıntılarına tahlil üretilmesi ve hak ettikleri standartlara kavuşması için çalışmalar sürdürülüyor. Bu çerçevede eğitim, sıhhat, istihdam, erişilebilirlik, toplumsal hizmetler alanlarında engellilerin meseleleri tespit edilerek tahliller üretiliyor.

Erişilebilirlik kapsamında ise ulaşım kolaylığı sağlayan kentler, binalar, okullar, park ve bahçeler inşa ediliyor.

Binaların, tüm açık ve kapalı alanların ve ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmelerini sağlamak üzere oluşturulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komitelerince erişilebilirlik konusundaki izleme ve kontrol düzeneği yürütülüyor.

Komisyonlar tarafından 2017’de 4 bin 797 bina, açık alan ve toplu taşıma aracı denetlendi. Geçen yıl ise 7 bin 225 kontrol yapıldı. 2018’deki kontrollerin yüzde 58’i binalara, yüzde 27’si toplu taşıma araçlarına ve yüzde 15’i açık alanlara yönelik gerçekleştirildi.

Öte yandan, yerinde incelemeler sonucu uygun bulunan umuma açık her türlü yapı, açık alan ile toplu taşıma araçları için erişilebilirlik kararı alınarak evrak veriliyor.

Bu kapsamda, 2014-2018 yıllarında 240’ı bina, 9’u açık alan ve 306’sı toplu taşıma aracına olmak üzere 555 “Erişilebilirlik Belgesi” düzenlendi. 2017’de verilen doküman sayısı 184 iken geçen yıl bu sayı 301 oldu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu