Erdoğan-Putin görüşmesi 55 dakika sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Başkanlar Zirvesi’de ikili görüşmeleri devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Lideri Putin ile TSİ 05.55’te biten görüşmesi 55 dakika sürdü.

Erdoğan: S-400 mutabakatımızda rastgele bir aksama kelam konusu değil

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, kelamlarına iki ülke ortasında önemli bir ivme yakalandığını söz ederek başladı.

Erdoğan, “Özellikle de iş birliğimizin S400’ler sevkiyatıyla, bunu Duşanbe’de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız üzere yol haritasının devamını şu anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek biçimde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda o denli zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zati bunda mutabakatımızda rastgele bir aksama kelam konusu değil.” diye konuştu.

Karma Ekonomik Kurulu Toplantısını gelecek periyotta Türkiye’de gerçekleştireceklerini anımsatan Erdoğan, “Turizmde sahiden Rusya, bilhassa Rus vatandaşlarının Türkiye’ye olan muhabbeti her geçen gün daha da artıyor. Bu da alışılmış halkımız için de turizmdeki yöneticilerimiz için de başka bir güç kaynağımız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii çok daha kıymetlisi Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin birinci ünitesinin 2023 yılında devreye alınması maksadını yakalayabilmemiz bizim için çok büyük kıymet arz ediyor. Ayrıyeten nükleer olmayan materyallerin Türkiye piyasasından tedariki konusuna da ehemmiyet atfediyoruz. 8. Üst seviyeli İstişari Kurul Toplantısında vardığımız mutabakatın sonucunda resmi pasaportlarla ilgili teknik çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Bunun kısa müddet içerisinde sonuçlandırılmasını da bekliyoruz. Bununla birlikte vize muafiyetinin sağlanması konusunda şimdi istediğimiz noktada değiliz. Bunu hızlandırırsak çok çok daha mutlu olacağız.” tabirlerini kullandı.

Putin: İkili ticaret hacmimiz yüzde 15 arttı

Putin, G20 Başkanlar Tepesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke ortasında karşılıklı büyük çaplı güç projelerinin devam ettiğini söyledi.

Putin, 2018’de iki ülke ortasındaki ikili ticaret hacminin yüzde 15 arttığını belirterek, “Her iki taraftan da yaklaşık 10 milyar dolar önemli ölçüde karşılıklı yatırımlar kelam hususudur. Buna ilaveten 900 milyon euroluk bir ortak yatırım platformu üzerinde çalışmalar devam etmektedir.” diye konuştu.

Rusya ile Türkiye ortasındaki karşılıklı turizmin önemli oranda arttığına işaret eden Rusya Devlet Lideri Putin, “Geçen sene 6 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu da rekor bir düzeydi. Bizim turistler Türkiye’de epey fazla para harcamaktadır. Türk tarafının bundan geliri toplamda yaklaşık 5 milyar dolar olmuştur. Karşılıklı Rus-Türk Kültür ve Turizm Yılı devam etmektedir. Bu yılın yeni başarılara vesile olmasını diliyoruz. Bir defa daha sizi gördüğüme çok memnun olduğumu belirtmek istiyorum.” tabirini kulandı.

Başa dön tuşu