Erdoğan: Türkiye ve Çin aynı vizyonu paylaşıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile Çin’in başşehri Pekin’de gerçekleşecek görüşme öncesi, ülkenin önde gelen yayın organlarından “Global Times” gazetesinde, “Türkiye ve Çin: Ortak Gelecek Vizyonu Olan İki Ülke” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makalede, yeni bir dünya sisteminin ortaya çıkmaya başladığı bu devirde Türkiye ve Çin’e büyük sorumluklar düştüğünü vurguladı.

Coğrafi uzaklıklarına karşın Türkiye ve Çin’in asırlarca yakın ekonomik ve kültürel iş birliği içinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Asya’nın en doğusunda ve Asya’nın en batısında yer alan iki kadim medeniyete sahip olan Çinliler ve Türkler, tarihi İpek Yolu’nun koruyuculuğunu üstlenerek ticaret ve kültürel etkileşimin gelişmesinde insanlığa büyük katkı sağladılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin, Jenerasyon ve Yol teşebbüsünü güçlü biçimde desteklediğini, hatta teşebbüse 2013’te verdiği dayanakla bunu yapan birinci ülkelerden biri olduğunu aktaran Erdoğan, “Ülkelerimiz ortasında yüzyıllar boyunca devam etmiş bu iş birliği günümüzde de Çin Devlet Lideri kıymetli dostum Sayın Şi Cinping’in öncülük ettiği Jenerasyon ve Yol teşebbüsü ile daha da güçlenerek devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin öncülük ettiği Orta Koridor teşebbüsünün Nesil ve Yol teşebbüsünün merkezinde yer aldığını tabir eden Erdoğan, Türkiye’den başlayıp demiryolu ile Gürcistan’dan Azerbaycan’a, buradan da Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ve Kazakistan’ı takiben Çin’e ulaşan Orta Koridor’un, Jenerasyon ve Yol projesinin en değerli bileşenlerinden birini oluşturduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin hayata geçirdiği Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, İstanbul Boğazı’na inşa edilen 3. köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın altından geçen Marmaray ve Avrasya tünelleri, Çanakkale Boğazı’nda inşasına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü, bölünmüş yollar, otobanlar, süratli tren sınırları, lojistik üsleri ve tüm bağlantı altyapısının Orta Koridor projesi kapsamında gerçekleştirilen altyapı yatırımları olduğunu, tüm bu projelerin Jenerasyon Yol Projesi’nin Pekin ile Londra ortasındaki ilişkiyi sağlama amacına direkt katkı sunacağını anlattı.

Orta Koridor’un sağladığı vakit avantajı ve mevsim tesirlerinden bağımsız 12 ay boyunca hizmet verebilecek bir güzergâh olması nedeniyle Nesil ve Yol projesine çok büyük katkılar sunacağına inandığını lisana getiren Erdoğan, “Bu kapsamda Jenerasyon ve Yol projesini, Orta Koridor ile entegre etmek için Çinli dostlarımız ile çalışmaya devam edeceğiz.” tabirine yer verdi.

Erdoğan, karşılıklı hürmet ve ortak çıkarlar doğrultusunda daima olarak gelişen Türkiye ve Çin bağlantılarının 2010 yılında Stratejik Alaka düzeyine yükseldiğini vurgulayarak, “Şimdi de ‘kazan kazan’ anlayışıyla gelişen bağlarımızı Nesil ve Yol teşebbüsü ile paylaştığımız ortak gelecek vizyonu doğrultusunda daha üst düzeylere çıkarmayı amaçlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Türkiye ve Çin’in Batılı ülkelere nazaran geç kalkınmaya başlamış olmaları nedeniyle ortaya çıkan gelişmişlik farkını 21. yüzyılda kapatmayı amaçlayan ülkeler olduğunun altını çizen Erdoğan, “Dünya üzerinde hakkettiği yerleri alması amacına bu yüzyılda ulaşmak Çinliler için ‘Çin rüyası’, biz Türkler için de ‘Türk rüyası’dır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in Çin Komünist Partisinin kuruluşunun 100. yılı olan 2021 ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2049’a yönelik kalkınma maksatları üzere Türkiye’nin de, kuruluşunun 100. yılı olan 2023 ve 2053 yıllarına ait amaçları bulunduğunu belirten Erdoğan, “Ülkelerimizi birer refah toplumuna dönüştürmeye yönelik bu gayeler Türkiye ve Çin’in birlikte paylaştıkları öbür bir ortak gelecek vizyonudur.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkili bağlarımızda artan iş birliği toplumlarımız ortası etkileşimi ağırlaştırmakta ve turizm alanında da değerli kazanımlar sağlamaktadır.” tabirini kullandı.

Çin’de 2018 yılının Türkiye Turizm Yılı olarak kutladığını ve bu kapsamda ülke genelinde onlarca aktiflik gerçekleştirildiğini aktaran Erdoğan, bu doğrultuda Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısında da son yıllarda kıymetli artışlar yaşandığını görmenin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Erdoğan, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile birlikte belirledikleri “1 milyon Çinli turist” amacına yönelik yürütülen çalışmaların, iki ülke ortasındaki alakayı ileriye taşıyacağını belirtti.

Çinli iş beşerlerine çağrı

Çin ile karşılıklı ticaret hacmini, her iki ülkenin çıkarlarına hizmet etmeye yönelik daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir temele dayalı biçimde mevcut düzeyinin evvel iki katı olan 50 milyar dolara, sonra 100 milyar dolara çıkarmanın gayeleri ortasında yer aldığını belirten Erdoğan, “Bu noktada Çinli iş adamlarını Asya ve Avrupa’nın kesiştiği nokta ile Jenerasyon ve Yol projesinin kalbinde yer alan ülkemize yatırım yapmaya çağırıyorum.” sözüne yer verdi.

Erdoğan, makalesinde şunları kaydetti:

“Unutmayalım ki Türkiye’ye yapacağınız yatırım yalnızca 82 milyonluk genç ve dinamik nüfusu ile dünyanın 16. büyük iktisadına yapacağınız yatırım değil birebir vakitte ülkemizin hinterlandında bulunan 1,6 milyarlık bir nüfusa ve 24 trilyon dolarlık bir gayri safi ulusal hasılaya yapılan bir yatırımdır. Hepsinden değerlisi Türkiye’ye yapılan yatırım Jenerasyon ve Yol projesi ve hepimiz için yeni bir gelecek oluşturma hayalimize yapılan yatırımdır.”

Türkiye’nin Çin ile iş birliğini her alanda geliştirmeye sarsılmaz biçimde bağlı olduğunu kaydeden Erdoğan, eğitim alanında ortak üniversiteler kurulması istikametinde birinci adımı atarak bu alanda çok daha yakın çalışma yürütülebileceğini söz etti.

Erdoğan, “Savunma endüstrinde son yıllarda hayata geçirdikleri özgün projeler ile kendi teknoloji ve üretim güçlerini dünyaya ispatlamış Türkiye ve Çin’in bu alanda da iş birlikleri gerçekleştirebileceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün dünyanın önemli global meydan okumalar ile karşı karşıya olduğunu ve ekonomik globalleşme derinleşirken, global hür ticaret sistemine yönelik tehditlerin, bütün dünya ekonomileri için tehdit oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, “Halen tek kutuplu bir dünyada yaşadığımız üzere bir yanlış anlayışın eseri olan bu tehditler, dünya barış ve istikrarını da zedelemektedir.” diye yazdı.

Erdoğan, satırlarını şöyle tamamladı:

“Türkiye olarak dünya barışı, güvenliği ve istikrarının korunması, çok taraflılığın teşvik edilmesi ve hür ticaretin sürdürülmesi üzere alanlarda Çin ile birebir vizyonu paylaşıyoruz. Dünyanın çok kutuplu yeni istikrar arayışı içerisinde olduğu günümüzde bütün insanlığın ortak çıkarını gözetecek yeni bir memleketler arası sistem inşasına muhtaçlık olduğu apaçık ortadadır. Bu yeni sistemin inşası sürecinde de insanlık tarihinin en kadim medeniyetleri olan Türkiye ve Çin’e tekrar büyük vazifeler düşmektedir.”

Başa dön tuşu