Erdoğan’dan S-400 ve ‘yaptırım’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Önderler Tepesi’ne ait INTEX Osaka Fuar Merkezi’nde basın toplantısı düzenliyor.

CANLI YAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Muhataplarımızla şimdiki sorunları görüştük. Ticaret savaşlarıyla ilgili müdafaacı önlemleri ele aldık.

G-20 bildirisi geleceğe istikamet verecek bir bildiri oldu. Türkiye’nin mültecilerle ilgili eforlarını söz ettik. Mülteciler için 37 milyar doları aşkın kaynak kullandık.

İnsan hakları konusunda öteki ülkelere karne düzenleyen gelişmiş Batılı devletler temel insanlık imtihanından maalesef geçemedi.Mülteci konusunda milletlerarası toplum yükü paylaşmalı.

İklim değişikliği konusunda hakkaniyetli yaklaşım olmalı.

G-20 ülkeleri terörizmle gayrette dengeli olmalı. Terör tüm insanlığın, insani kıymetlerin düşmanıdır. Bunun için tüm devletlerin teröre ‘terör’ deme faziletini artık göstermesi gerekiyor. Suriye alanında önemli tutarsızlıklar yaşanıyor.

FETÖ stili yapılar birtakım Batı ülkelerinde kollanıyor. Demokrasiye kasteden darbecilerin ‘siyasi sığınmacı’ kılıfı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır.

Kaşıkçı cinayetinin üzerinin örtülmesine müsaade etmedik. Kaşıkçı cinayetinin, en üstten en alta kadar sorumlularının tamamından hesap sorulması, milletlerarası toplumun öncelikli misyonudur.

Mursi’nin şehadeti tüm taraflarıyla araştırılmalı. Husus Türkiye olunca darbeciler için idamın tartışılmasını kabul edilemez bulanlar maalesef Mısır’daki idam cezalarına seslerini çıkarmıyor. Avrupalı önderler darbecilerle el sıkışmaktan çekinmedi.

Dijital güvenlikte izlenecek siyasetin kıymeti vurgulandı.

Birleşmiş Milletler’deki ıslahat muhtaçlığını lisana getiriyorum. G-20 sıkıntıların tahlilinde güçlü bir mecra haline gelmeli.

Başa dön tuşu