Ergenekon davasında karar saat 14.00’te açıklanacak

Daha evvel verilen beraat, misyonsuzluk ve düşme kararları sonrasında 235 sanık istikametinden devam eden “Ergenekon” davasında, kesin karar açıklanmak üzere duruşma saat 14.00’e ertelendi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki onuncu duruşmada, son kere savunma yapan öbür kabahatten tutuklu sanıklardan Bedirhan Şinal, kapatılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde aleni tehdit edilip susturulmaya çalışıldığını lakin susmayıp, Ergenekon’un kimler tarafından yapılan kumpas olduğunu itiraf ettiği vakit mahkeme heyetinin kendisine ceza verip yıllarca cezaevine mahkum ettiğini öne sürdü.

FETÖ’cüler tarafından 20 yıl mahpus cezasıyla cezalandırıldığını ve cürmü sabit olan Osman Yıldırım’a beraat verildiğini savunan Şinal, “Çünkü o FETÖ’nün Osman’ıydı. Onlara sırtını dönemezdi. Kumpasın ortağı olan Osman Yıldırım beraat kararı aldı. Bense şanlı Türk milletinin gönlünde, kurulan tuzağa karşın beraatimi aldım. Benim gençliğim FETÖ kumpasına kurban gitmiştir. Beni kullanan insanların devlet olduğunu zannediyordum. Aldatıldım pişmanım.” dedi.

Şinal’in savunmasının alınmasının akabinde savunma yapacak öbür sanık kalmadığı ve sonuncu karar verilmek üzere hazır sanıklara son kelamlarının sorulacağı belirtildi.

Sırasıyla kelam alan tutuksuz sanıklar, savcılık mütalaasına uyularak beraat kararı verilmesini istedi. Tutuklu sanıklar da beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, karar verilmek üzere duruşmayı saat 14.00’e erteledi.

Süreç

Yasayla kapatılan devrin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Ağustos 2013’te verilen kararda, eski Genelkurmay Lideri emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet, Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek ağırlaştırılmış müebbet, emekli Tuğgeneral Veli Küçük 2 sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl mahpus, Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet ve öteki hatalardan 22 yıl 6 ay mahpus, emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet, Danıştay saldırısının faili Alpaslan Arslan 2 kere ağırlaştırılmış müebbet, avukat Kemal Kerinçsiz ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay mahpus, Sinan Aygün 13 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Öteki sanıklar da çeşitli oranlarda mahpus cezasına mahkum edilmişti.

Bazı sanıklar, davaya bakan ve kapatılan özel yetkili mahkemenin gerekçeli kararını yazmasının 7 ay sürmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine (AYM) kişisel müracaatta bulunmuş ve yüksek mahkeme de “sanıkların haklarının ihlal edildiğine” hükmetmişti. İhlal kararı üzerine, kanunla kaldırılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yerine müracaatları inceleyen nöbetçi mahkemeler, tutuklu sanıkları tahliye etmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin karardan 7 ay sonra 16 bin 600 sayfadan oluşan gerekçeli kararının taraflara bildiri edilmesinin akabinde evrak, temyiz incelemesi için Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmişti. Temyiz duruşmaları, 6 Ekim 2015’ten itibaren yapılmaya başlanmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 21 Nisan 2016’da verdiği kararla, 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını, “eski Genelkurmay Lideri emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Şanlı Divan’da yargılanması gerektiği tarafındaki itirazının haklı olması, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası ortasındaki tüzel ve fiili irtibatın somut kanıtlarla gösterilememesi ve soruşturma, yargılama, kanıt toplama basamaklarında adil yargılanma unsurlarına karşıtlık bulunması” üzere münasebetlerle bozmuştu.

Dosyaya hangi mahkemenin bakacağına ait yaşanan yetki karmaşasının akabinde, Yargıçlar ve Savcılar Konseyi (HSK) tarafından alınan kararla evrak, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Eski hakim ve savcılar FETÖ’den tutuklu yahut firari

“Ergenekon” soruşturmasını yürüten ve meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olarak aranıyor. Bir periyot soruşturmaya bakan firari sanık Cihan Kansız hakkında da FETÖ üyeliğinden dava açıldı.

Dönemin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde evraka bakan yargıçlar Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında FETÖ üyeliği kabahatinden dava açıldı. Özese ve Çalmuk tutuklu bulunurken, Haşıloğlu hala firari olarak aranıyor.

Davaya duruşma savcısı olarak giren Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın da FETÖ davaları kapsamında tutuklu bulunuyor.

Ayırma ve düşme kararları

Davanın görüldüğü İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Haziran 2017 tarihli duruşmada, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına uyulmasına karar vererek, Ergenekon dava belgesiyle daha evvel birleştirilen internet andıcı, terörle gayret hareket planı ve Danıştay saldırısı belgelerinin ana evraktan ayrılarak öteki temele kaydedilmesine hükmetmişti.

Süreçte hayatını kaybeden 11 sanık ve Yargıtay’ın beraatlerine hükmedilmesini istediği 21 sanığın belgesini ayıran heyet, 6 Temmuz 2017 tarihli duruşmada, Ergenekon ana dava belgesiyle birleştirilen 12 sanıklı Danıştay saldırısı belgesiyle ilgili misyonsuzluk, birinci mahkemece beraat kararı verilen 21 sanıklı belgeyle ilgili beraat ve yargılama sürecinde hayatını kaybeden 11 sanıklı belgeyle ilgili de düşme kararları vermişti.

Düşme, ayırma ve beraat kararlarının akabinde mahkeme heyetince dava, 229 sanık üzerinden görülmeye başlanmış ve 11 Eylül 2018’deki duruşmada verilen birleştirme kararlarıyla sanık sayısı 235’e çıkmıştı. 30 Kasım 2018 tarihli 7. duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine atak dava sanıklarının da ortalarında bulunduğu 32 sanığa çeşitli oranlarda mahpus cezası, 199 sanığa beraat, bir sanığa düşme, bir sanığa ayırma, bir sanığa cürüm duyurusu yapılması ve bir sanığa da rastgele bir karar verilmesine yer olmadığı kararı verilmesini talep etmişti.

Süreçte karar verilemedi

Mütalaada, “Ergenekon silahlı terör örgütünün varlığının, kesin ve inandırıcı kanıtlarla kanıtlanamadığı, bu nedenle de varlığı kanıtlanamayan örgütün liderliği, üyeliği ve örgüt ismine cürüm işlenmesinin de kelam konusu edilemeyeceği anlaşılmıştır. Bu haliyle bu dava kapsamında kovuşturmaya bahis edilen ‘Ergenekon’ isimli bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir.” denilmişti.

Sonraki süreçte, sanıkların mütalaaya karşı beyanları alınmış, mahkeme heyetinin her duruşmada karar vermesi beklenmiş fakat duruşmalarda kimi sanıkların savunma yapmaması yahut mazeret sunması nedeniyle sonuncu karar açıklanamamıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu