Eski İBB Genel Sekreteri Baraçlı’dan istifa açıklaması

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, istifa ettikten ve ilişiği kesildikten sonra İBB iştiraklerindeki temsilci ve üye sıfatının düştüğünü belirterek, “Yönetim Şurası Başkanlığı misyonum tabiatıyla sona ermiştir. Bu nedenle fiilen sone ermiş bir misyondan tekraren istifa etmem hukuken anlamsızdır.” dedi.

Baraçlı, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “Genel sekreter ve yardımcıları şu anda İBB’nin en değerli iştiraklerinin idare heyeti lideri. Biz, oraya idare atayamıyoruz. 6 aydır bu tartışmalar yüzünden bence hakları olmayan maaşları alıyorlar” halindeki açıklamasına reaksiyon gösterdi.

İmamoğlu’nun tıpkı mevzuyu defaatle gündeme getirdiğini hatırlatan Baraçlı, “Talihsiz açıklama” diye nitelendirdiği tabirlerin sorgulanmadan basında yer aldığına üzüldüğünü kaydetti.

“İddialara karşılık gerçek durumu paylaşmak isterim” diyen Baraçlı, “İBB Genel Sekreterliği vazifesinden istifa ettikten ve İBB ile ilişiğim kesildikten sonra öğretim üyeliği vazifeme geri döndüm. Bu ayrılış sonrası ilgili yönetmelik gereği iştiraklerdeki temsilci üye sıfatım resen düşmüş ve idare konseyi başkanlığı misyonum zaten sona ermiştir. Bu nedenle fiilen sona ermiş bir vazifeden tekraren istifa etmem hukuken anlamsızdır.” diye konuştu.

Görev yaptığı periyotta yardımcılığını yürüten Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Mevlüt Bulut’un ise istifa sonrası emekliye ayrıldıklarını hatırlatan Baraçlı, şunları kaydetti:

“Onların da ilgili husus yeterince otomatikman iştiraklerdeki vazifeleri de sona ermiştir. Tekrar; istifa eden öteki genel sekreter yardımcıları; Süleyman Karalı, Nihat Macit, Çağatay Kalkancı, Eyyüp Karahan, Adil Karaismailoğlu ile 1. Hukuk Müşaviri Ali Karaaslan ise idare konseyi lideri oldukları iştirak şirketinin genel heyetinin toplanması için gerekli çalışmaları yapmışlardır. İBB iştiraklerinde genel şuraların toplanması için çalışmalar yapılmış ve geçtiğimiz hafta cuma günü itibariyle davetler tamamlanmıştır. Böylelikle misyonu bırakmadığı argüman edilen arkadaşlar da idare şurası lideri olarak Genel Konseyi toplamak için gerekli süreçleri takip etmişlerdir. Süreçlerin tamamlandığı cuma günü itibariyle ise iştiraklerdeki misyonlarından yeniden kendi istekleri ile istifa etmişlerdir.”

Durum bu türlü iken İmamoğlu’nun çeşitli vesilelerle açıklamada bulunmasının ve tıpkı yanlışı tekrar etmesinin bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inanmak istediğini vurgulayan Baraçlı, “Diğer ‘6 aydır hak edilmeyen maaş alma’ savı da en hafif tabirle yanlış ve hangi hesaba nazaran yapıldığı meçhuldür. Bu nedenle hak edilmeyen bir fiyat alınması muhakkak kelam konusu değildir. Eksik bilgiye dayalı açıklamalar ve haberler kamuoyunu yanıltabilir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu