Etimesgut Zırhlı Birlikler davasında sona gelindi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki hareketlere ait 45’i tutuklu 53 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması, 10 Temmuz’da Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda görülecek.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Haziran’da görülen son celsesinde, kelamda yurtta sulh kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle “Genelkurmay çatı davası”nda da yargılanan eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker’in de ortalarında bulunduğu sanıkların son kelamlarını dinledi.

Heyet, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına hükmederek kararın açıklanması için duruşmayı 10 Temmuz’a bıraktı.

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki aksiyonlarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak 26 Nisan 2017’de mahkemeye gönderilen iddianamede 52 kişi hakkında “anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya yahut misyonunu yapmasını engellemeye teşebbüs”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, misyonlarını kısmen yahut büsbütün yapmasını engellemeye teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürümlerinden 3’er sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istenmişti.

Ayrıca, bu şüphelilerden bir kısmı için “askeri komutanlıkların gasbı”, “genel güvenliği taammüden tehlikeye sokmak”, “birden fazla şahısla silahla tehdit”, “kamu malına ziyan vermek”, “kamuya ilişkin araçları hatada kullanmak”, “hürriyeti engelleme” cürümlerinden da kamu davası açılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığının müşteki olarak bulunduğu iddianamede şu bireyler kuşkulu olarak yer almıştı:

“Ahmet Bican Kırker, Ahmet Çakır, Abdülkadir Çiçek, Ahmet Faruk Çavuş, Ahmet Han Büyüksakallı, Ali Osman Karahan, Ali Suat Yurdakul, Bilal Nuri Gelebek, Burak Çakır, Cem Tuce, Cihan Özmen, Emrah Şensoy, Enes Daşçı, Ensar Hüdai Sağkal, Erdal Yetim, Faruk Yaman, Fatih Çubukçu, Fatih Karaaslan, Fatih Mehmet Kılıç, Fethi Göçer, Harun Bulut, Harun Erken, Harun Uğur, Hasan Çelen, İbrahim Akça, İbrahim Güçlü, İsa Sancaklı, İsmail Üzüm, Koray Korkmaz, Levent Doğan, Mehmet Ayaz, Mehmet Ferit Demirci, Mehmet Sıddık Çoban, Muhammet Macit, Muharrem Fazilet, Murat Akkuru, Mustafa Acar, Mustafa Koçak, Oktay Culha, Orhan Kutlu, Ömer Faruk Göçük, Özkan Gürkol, Öztürk Gür, Ramazan Demirkol, Resul Doğan, Resül Çoban, Sefa Alkan, Sefa Aygün, Semih İlhan, Sinan Ünal, Yavuz Ali Üçler ve Yusuf Akbulut.”

Tümen kumandanını Akıncı’ya götürdüler

İddianamede, şüphelilerden Ahmet Bican Kırker’in olay tarihinde tuğgeneral rütbesiyle misyon yaptığı, Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul Eğitim ve Tümen Komutanlığına darbeye teşebbüs hedefiyle giderek komutayı ele aldığı, mevcut tümen kumandanı müşteki Erdoğan Akyol’un rehin alınarak Akıncı Hava Üssü’ne götürülmesini sağladığı belirtilmişti.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul Eğitim ve Tümen Komutanlığından iki tankın, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gönderildiği tabir edilen iddianamede, tankların, halkın karşı koyması üzerine yine birliğe döndüğü, tekrar çıkış yapamadığı kaydedilmişti.

İddianameye nazaran, dışarı çıkarılmak istenen tanklar, mağdurlardan Binbaşı İsmail Suvay’ın talimatıyla çalışma donanımları, vites kolları ve kablo ilişkileri ile sigortaları bozularak devre dışı bırakıldı. Bu halde bozulan 5 tank ve bir ZPT aracının hareket etmeleri engellendi. Tankları çalıştıramayan darbeci teğmenlerin tümen karargahına yanlışsız kaçması üzerine darbe aykırısı işçi nizamiye bölgesini denetim altına aldı.

Akıncı Üssü ve Genelkurmay Karargahı’nı işgal eden FETÖ’cü darbeciler ile gece boyunca telefon irtibatı kuran Kırker, savunmasında, tank işçisine “Gerekirse halkı ezsinler, tank topu atsınlar, muhtaçlık olursa uçaksavar mermisi de kullanarak Genelkurmay bölgesine devam etsinler.” buyruğunu verdiği tarafındaki şahit beyanlarını kabul etmedi.

Kırker, darbe ile bağının olmadığını, terör saldırısı olacağı duyumu üzerine Zırhlı Birliklere geldiğini sav etti.

Yeni iddianame

Yargılama sürerken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklardan 15’i bu davanın sanığı 16 kişi hakkında tanklara karşı koymaya çalışan Emin Güner’in şehit olmasına ait, “kasten öldürmek” ile 7 vatandaşa karşı “öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla başka bir dava açtı. Dava belgesi, sanıkların 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandıkları Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul Komutanlığındaki darbe teşebbüsü aksiyonlarına ait davayla birleştirildi.

Sanıklar Ahmet Bican Kırker, İsa Sancaklı, Faruk Yaman, Semih İlhan, Erdal Yetim, Fatih Çubukçu, Özkan Gürkol, Koray Korkmaz, Ahmet Faruk Çavuş, Burak Çakır, Fatih Mehmet Kılıç, Harun Bulut, İbrahim Akça, Mehmet Ayaz, Süleyman Karaca ve Yusuf Akbulut, “başka bir cürmü işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet, tanklara karşı koyan Nejmettin Utuş, Abdussamed Erdemir, Cihan Karakoç, Cihan Karakoç, Mustafa Şağban, Soner Murat Mirza ve Süleyman Canoğlu’na karşı aksiyonları nedeniyle de “öldürmeye teşebbüs” kabahatinden 140’ar yıla kadar mahpus istemiyle de yargılandı.

Süleyman Karaca’nın evrakının da Zırhlı Birlikler belgesine eklenmesiyle sanık sayısı 53 oldu.

Mütalaa

Davanın 18 Şubat 2019’daki celsesinde temele ait mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, ortalarında kelamda “yurtta sulh konseyi” üyesi eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker’in de bulunduğu 40 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet, 12 sanık hakkında da “anayasayı ihlale yardım” hatasından 20 yıla kadar mahpus cezası talebinde bulundu. Bir sanığın ise beraati istendi.

İddia makamının temele ait mütalaasında, 15 Temmuz öncesi darbecilerin planlama ve olay sırasındaki hareketlerine de yer verildi.

Buna nazaran, olay tarihinde İstanbul’da vazifeli olan Genelkurmay çatı davasının sanığı Bilal Akyüz ile tekrar İstanbul’da vazifeli Zırhlı Birlikler davasının sanıkları İsa Sancaklı ve Faruk Yaman’ın Ankara’ya geldiği ve darbe teşebbüsünde yer aldıkları aktarıldı.

Akyüz’ün olay günü darbenin merkez üssü Akıncı’da “Kara Kuvvetleri temsilcisi” olarak bulunduğu belirtilen mütalaada, Altınpark civarındaki bir meskende Akyüz’ün de ortalarında olduğu kelamda kurulun üyelerinden Ali Kalyoncu, Savaş Kabakalı, Orhan Yıkılkan ve Ertuğrul Terzi ile toplantı düzenledikleri, “Yönetime el koyacağız, darbeye ait planlama yapıyoruz.” biçiminde konuşmalar yaptıkları anlatıldı.

Mütalaada, toplantı esnasında darbecilerin harita üzerinden Ankara’yı ikiye ayırdığı ve belli noktaların denetim vazifesinin Zırhlı Birlikler Tümeni’ndeki darbecilere, başka yarısının da Mamak’taki 28. Mekanize Piyade Tugayı’na verildiği, Polatlı’daki Topçu ve Füze Okul Komutanlığı işçisinin de bunlara takviye olacağına işaret edildi.

Bu kapsamda Akyüz’ün, Akıncı Üssü’nden temin ettiği “Aselsan 4900 Atlas” marka telsizler, haritalar ve “birlik, telsiz davet kodları, irtibat personeli” başlıklı kağıdı 15 Temmuz günü Topçu ve Füze Okul Komutanlığı işçisi olan ve darbeye karşı okunan selaları susturmaya çalışan eski yarbay Abdülkerim Ceyhan vasıtasıyla Polatlı’ya gönderdiğine dikkati çekildi.

Tanklar, AK Parti’yi işgal edecekti

Darbe faaliyeti kapsamında 16 Temmuz saat 00.40’ta kışladan 2 tankın çıktığı, AK Parti Genel Merkezi ve Jandarma Genel Komutanlığının bulunduğu bölgeye gittiği anlatılan mütalaada, vatandaşların yansısı üzerine tankların kışlaya döndüğünün altı çizildi.

Olaylar sırasında darbecilere müdahale eden vatandaşlardan Emin Güner’in, tankın üstünden düşerek şehit olduğu, 15 Temmuz gazileri Necmettin Utuş, Abdussamed Erdemir, Cihan Karakoç, Cihan Karakoç, Soner Murat Mirza, Süleyman Canoğlu ve Mustafa Şağban’ın da yaralandığı kaydedildi.

Mütalaada, kelam konusu 2 tankın dışarıda olduğu esnada tümen içindeki darbecilerin başka tankları da Ankara sokaklarına çıkarma maksatlı cephaneliğe gönderdikleri ve mühimmat yüklettikleri, başta Binbaşı İsmail Suvay olmak üzere öbür askeri işçinin buna karşı durduğu, disiplin subayı olan Binbaşı Barış Dedebağı’nın da nizamiyeye gelerek darbecileri engellemeye çalıştığına işaret edildi.

Zırhlı Birlikler Tümeni’nden darbecilerin denetimindeki helikopterlere de mühimmat verildiği anlatılan mütalaada, vatansever askerlerin mani olması sebebiyle 2 tank dışındaki zırhlı araçların tümen dışına çıkamadığı, sabah saatlerinde de darbecilerin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu