EYT ne zaman yasalaşacak? AK Parti, EYT için tarih verdi!

Çelik, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Heyeti (MYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, EYT düzenlemesinin ne vakit Meclise sunulacağı ve muhalefetin, “EYT’yi bilerek geciktiriyorlar, seçimi bekliyorlar” halindeki tenkitlerine yönelik soru üzerine, EYT’yle ilgili siyasi iradenin ortaya çıktığını ve kararın verildiğini belirtti.

Meclisin çalışma takvimi içerisinde en süratli biçimde sonuç alınacağını söz eden Çelik, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in, EYT’lilerin şubat ya da en geç martta aylıklarını almaya başlayacakları istikametinde açıklaması bulunduğunu belirtti. Çalışmaların da bu istikamette devam ettiğini bildiren Çelik, “Seçim bekleniyormuş ya da seçimden sonrasına kalacakmış üzere bir şey mutlaka kelam konusu değil, irade ortaya çıkmıştır. Bakanımız da gerekli açıklamayı yaptı. Bu çerçevede herkes müsterih olsun. Bu sorundan ötürü ıstırap çeken vatandaşlarımızın sorunu giderilmiştir. Şubat, en geç mart ayı içerisinde sonuca büsbütün ulaşılmış olacaktır” diye konuştu.

“Seçim tarihini geriye çekme erken seçim manasına gelmeyecek”

Çelik, seçim takvimini netleşince açıklayacaklarını tabir ederek, “Bir şifre verdim, ‘Biraz geriye çekebiliriz fakat bu çok geriye çekme, yani erken seçim manasına gelmeyecek’ dedim. Hasebiyle artık birkaç tarih konuşuluyor zati, kamuoyu da takip ediyor. Bu çerçevede seçim tarihini somutlaştırdığımız vakit sizinle paylaşırım lakin dediğim üzere çok kısa bir vadeli olarak bir güncelleme kelam konusu olacak” dedi.

Başa dön tuşu