“Finansman kaynaklarını verimli kullanmalıyız”

Ticaret Bakanlığı’nın 2017 yılı bilgilerine nazaran Türkiye lojistik bölümünün büyüklüğünün 300 milyar TL ve 2018 yılında ise 372 milyar TL’ye ulaştığını anımsatan Eldener, şöyle devam etti: “Ancak ortaya çıkan artışta organik büyümenin yanı sıra döviz kurlarındaki dalgalanmalar da tesirli oldu. 2018 yılının Ağustos ayından itibaren tüm bölümlerde olduğu üzere lojistik dalında de yurt ekonomisindeki dalgalanmanın ve küresel ticaret savaşlarının tesiri hissedildi. İthalat yüklerinin azalmasıyla AB ülkelerinden boş dönen TIR’lar oldu. Bu da ihracat navlunlarının yükselmesine neden oldu. GSMH’nın yaklaşık yüzde 10 ila 12’sini oluşturan lojistik dalının mevcut yerini kaybetmemesi büyük değer taşıyor. Bundan ötürü muhtemel dalgalanmalara rağmen gerçek yatırımlarla finansman kaynaklarını en verimli biçimde kullanarak, 2019 yıl sonuna gerçek belli bir ivmeyi yakalamayı umuyoruz.”

“Mersin ve İzmir öne çıkıyor”

Türkiye’nin coğrafik pozisyonundan kaynaklanan avantajlarının kürsel pazardaki yerinin korunması açısından büyük ehemmiyet taşıdığına işaret eden Eldener, “Küresel manada ilgi çekebiliyoruz. Mersin ve İzmir Türkiye’nin lojistik üs olmasında rol alıyor. Yurtdışında ise Almanya, Hollanda, Singapur ve Hong Kong öne çıkıyor. Bu ülkeler stratejik pozisyon ve lojistik merkez niteliğinde olmalarından ötürü büyük kıymet taşıyor. Kelam konusu ülkeler Lojistik Performans Endeksi’nde yerini korurken, her vakit birinci 15 içinde yer alıyor. Lojistik Performans Endeksi’nde Almanya birinci sırada yer alırken ikinci sırada İsveç ve üçüncü sırada Belçika bulunuyor. Almanya altyapı, lojistik yeterlilik ve kalite alanlarında öne çıkıyor. Münasebetiyle verimlilik seviyesi ve gümrük alanında istikrarlı bir performans gösteriyor. Hollanda gösterdiği gelişim ve yenilikçi yaklaşımlarla, Singapur gümrük alanında kuvvetli bir yapıya sahip olmasıyla, Hong Kong ise tedarik zinciri idaresinde başarılı olmasıyla bu endekste başarılı ülkeler ortasına giriyor” sözünü kullandı.

“Sektöre taraf verecek zirvelerimize bu sene de devam edeceğiz”

UTİKAD olarak lojistik dalının geleceğini her fırsatta gündeme getirdiklerini anlatan Eldener, “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz Geleceğin Lojistiği Zirvesi’nde bu hususta sesimizi duyurduk. 19 Eylül 2018 tarihinde düzenlediğimiz tepede blockchain, lojistik kesiminin geleceğine dair öngörüler, global ısınmanın lojistik kesimine tesirleri, Sanayi 4.0, tedarik zinciri, dijitalleşme, sürdürülebilirlik, forwarderlık üzere hususlara dikkat çektik. Lojistik bölümü temsilcileri ve tedarik zinciri yöneticilerinden iştirakin sağlandığı dorukta gelecekte neler olacak, gelecekte bizi neler bekliyor sorularının karşılıklarını da vermeye çalıştık. Yeniliklere açık olmamız gerektiğini vurguladık. 2019 yılında da zirvelerimize devam edeceğiz. 25 Eylül 2019 tarihinde düzenlenecek İleri’ye Dönüşüm Doruğu ile lojistik kesiminin ve bölümle irtibatlı öbür meslek kısımlarının yakın gelecekte geçireceği ileriye dönüşüm pahalandırılacak. Dalımız geleceğine istikamet veren objelerin interneti, robotlar ve teknolojik gelişmeler üzerinde durulacak olan tepe çeşitli stantlar eşliğinde lojistik dalına ilham verecek” sözünü kullandı.

Eldener, devletin kesime sağladığı dayanaklara de değinerek şunları söyledi: “Lojistik firmaları UTİKAD’ın teşebbüsleriyle teşviklerden yararlanır duruma geldi. Lakin hizmet ihracatçıları olarak lojistik firmalarına yönelik teşviklerin kapsamlarının genişletilmesi kesimin beklentileri ortasında yer alıyor. Lojistik bölümü Turquality, Marka Takviye Programı ve Ferdi Fuar İştirak üzere takviyelerden yararlanıyor. Ticaret Bakanlığı’na teklif olarak gönderdiğimiz Ferdî Fuar İştirak Listesi’nde yer verdiğimiz fuarların hepsi kabul görüyor ve listeye eklenerek bakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanıyor.”

Başa dön tuşu