G20 Liderler Zirvesi başladı

Japonya’nın konut sahipliğinde Osaka’da iki gün sürecek G20 Başkanlar Tepesi, Başbakan Şinzo Abe’nin konuk önderleri karşılaması ve aile fotoğrafı çekilmesiyle başladı.

Liderler, ” Dijital Ekonomi” temalı özel aktifliğe katıldı. Bu aktiflikten sonra tepenin birinci oturumu “Küresel İktisat, Ticaret ve Yatırımlar” temasıyla düzenlenecek.

İlk oturum sonrasında ikili görüşmelerde bulunacak başkanlar, akabinde “Yenilik” isimli oturuma da katılacaklar. Tepenin birinci günü kültürel aktiflik ve G20 Başkanlar Yemeği ile son bulacak.

Zirvenin ikinci ve son günü, “Kadının Güçlendirilmesi,” temasıyla yapılacak özel oturumla başlayacak. Bir saat 15 dakika sürmesi öngörülen oturumdan sonra tepenin üçüncü oturumu “Eşitsizlikleri Gidermek – Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Bir Dünya Oluşturmak” başlığı altında önderler tarafından pahalandırılacak. İkinci gün öğlenden sonra, önderlerin “İklim Değişikliği – Etraf ve Enerji” temalı doruğun son oturumuna katılması planlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından 2 binden fazla gazetecinin takip ettiği doruğa, 19 başkan ve ortalarında Avrupa Birliği’nden de delegelerin yer aldığı 30 bin kişi katılıyor.

Gelen birinci mesajlar

Reuters’ın haberine nazaran ABD Lideri Donald Trump G20 başkanlar doruğunda ticaretin en yüksek önceliği olduğunu açıkça belirtirken, Çin Devlet Lideri Xi Jinping artan korumacılığa
karşı uyardı. Hindistan, Japonya ve Rusya ise çok taraflı ticaret kurallarını savundu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de dahil olmak üzere dünya önderleriyle G20 kapsamında bir dizi görüşme yapan Trump, ABD’nin ticari beklentilerinin arttığını gördüğünü söyledi.

Trump bu açıklamadan günler evvel ABD-Japonya güvenlik muahedesini eleştirerek, Yeni Delhi’nin misilleme gümrük vergilerini geri çekmesini talep etmişti.

Trump Modi ile görüşmelerin başlangıcında yaptığı açıklamada, “Açıklayacak çok büyük şeyler olacağını düşünüyorum. Çok büyük ticaret mutabakatı. Ticaret açısından, imalat açısından Hindistan ile çok büyük işler yapacağız” dedi.

Xi ile yarın ticaret konusunda üst seviye bir görüşme yapacak olan Trump görüşmelerinde ABD’nin Çinli telekom ekipmanı üreticisi Huawei ile ilgili telaşlarını ele almak için baskı yaptı.

Xi ayrıyeten, kimi gelişmiş ülkelerin attığını söylediği müdafaacı adımlar konusunda da uyardı. Xi, G20 kapsamında BRICS ülkeleri başkanlarının biraraya geldiği toplantıda, “Bütün bunlar global ticaret nizamını yıkıyor… Bu tıpkı vakitte ülkelerimizin ortak çıkarlarını da etkiliyor, dünya çapında barış ve istikrarı gölgeliyor”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslarına başladı

Erdoğan, G20 Başkanlar Tepesi’ne katılmak üzere bulunduğu Japonya’nın Osaka kentinde temaslarına başladı.

G20 Tepesi’nin Devir Lideri ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, toplantı başlamadan evvel tepenin gerçekleştirildiği INTEX Osaka Fuar Merkezi alanında önderleri tokalaşarak karşıladı.

Erdoğan, G20 aile fotoğrafında hazır bulundu. Erdoğan aile fotoğrafında ABD Lideri Donald Trump ve Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo ile yan yana durdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra başka devlet liderleriyle tepenin birinci programı olan “Dijital Ekonomi” temalı başkanlar aktifliğine geçti.

Etkinliğin akabinde önderler, “Küresel Ekonomi”, “Ticaret ve Yatırımlar” temalı oturum ve çalışma yemeğine iştirak etti.

Erdoğan, çalışma yemeği öncesinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile ayaküstü sohbet etti. Sohbet sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da hazır bulundu.

Kaynak: AA – Reuters

Başa dön tuşu