Habasit, pazar payını artırmaya odaklandı

Merkezi İsviçre’de bulunan Habasit A.G. firmasına bağlı bir kuruluş olduklarını aktaran Habasit Kayış Satış Müdürü Tolga Kaynak, “2018’de yüzde 45’lik büyümeyle son beş yılın en uygun performansını gösterdik. Satışların yüzde 16’sını ihracat oluşturdu. Öncelikli amacımız, eserlerimizin ve verdiğimiz montaj hizmeti kalitesini mümkün olduğunca çok tüketiciyle buluşturmak. Orta vadeli amacımız ise yüzde 30’luk bir pazar hissesine sahip olmak” dedi.

Tuzla Birlik OSB’de 3 bin 500 metrekarelik bir alanda üretim, satış ve satış sonrası montaj hizmeti verdiklerini kaydeden Tolga Kaynak, mermerin tartıyla yer aldığı Afyon-Denizli-Muğla bölgelerindeki talepleri süratli karşılayabilmek ismine iki yıl evvel Denizli’de de bir servis merkezi kurduklarını bildirdi. Stoklarında yer alan eser çeşidini her geçen gün artırdıklarını lisana getiren Kaynak, ayrıyeten alanda montaj yapmak için gereken ekipman yatırımlarının sürdüğünü tabir etti.

Kaynak, “Bu manada mermer bölümü için geliştirilmiş özel preslerimiz, Habasit İtalya’daki mühendislerimiz tarafından dizayn ediliyor. İmalat ve montaj süreçlerinde gereksinim olan tüm makine, ekipman ve aletler, Habasit’in İtalya’da bulunan makine ve teknoloji üniteleri tarafından tasarlanıp üretiliyor” diye konuştu.

“2018 yılında pazara üç yeni eser sunduk”

İsviçre genel merkezlerinde, Ar-Ge çalışmaları için 2018 yılında 5 milyon İsviçre Frangı bütçe ayırdıkları bilgisini veren Tolga Kaynak, Ar-Ge ve üretim üniteleri tarafından 2018’de bilhassa doğal ve yapay taş kesimlerindeki farklı gereksinimlere yönelik geliştirilen üç yeni eserin pazara sunulduğunu duyurdu. Bunlardan birinin mermer ve granit plakaların parlatılmasında kullanılan ve üzerinde birbirine zıt istikamette pozisyonlandırılmış dişler bulunan PVC asıllı eser olduğunu tabir eden Kaynak, “Bir öteki yeni eserimiz ise seramik bölümü için geliştirildi. Son olarak geliştirdiğimiz eser ise kuvars plaka üretimine yönelik bir yenilik” formunda konuştu.

“İhracat pazarında birinci mermer bandı satışımızı gerçekleştirdik”

Mermer ve seramiğin, gelişime en açık dallar olduğuna dikkat çeken Tolga Kaynak, “Bir yıl öncesine kıyasla 2018’de bu iki dalda yaklaşık yüzde 300’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Öncelikli amacımız iç pazardaki talebi karşılamaktı, lakin geçen yıl ihracat pazarında birinci mermer bandı satışımızı da gerçekleştirdik. Aslında ihracat yapan makine üreticileri vasıtasıyla eserlerimiz küresel pazarın birçok bölgesine ulaşıyor” sözlerini kaydetti.

Başa dön tuşu