‘İklim değişikliğiyle ilgili mücadelede finansa erişim talebimiz var’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Mukavelesi 24. Taraflar Konferansı’nda (COP24), “İklim değişikliğiyle ilgili gayret noktasında finansa erişim talebimiz var. Bu finansla birlikte ülkemizde iklim değişikliğiyle ilgili uğraşta projeler gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kurum, Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenen tertipte, bugün öğlen saatlerinde bir görüşme gerçekleştirdiği COP24 Lideri ve Polonya Etraf Bakan Yardımcısı Michal Kurtyka ile ikinci defa bir ortaya geldi.

Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin akabinde AA muhabirine açıklamada bulunan Kurum, Konferans kapsamında Estonya, Fransa, Ukrayna’nın Etraf Bakanlarının yanı sıra BM İklim Mukavelesi Sekreteryası İcra Yöneticisi Patricia Espinosa ve COP24 Lideri Kurtyka ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Kurum, Paris Muahedesi kapsamında Türkiye’nin, gelişmiş ülkelerin yer aldığı Ek-1 listesinden çıkmak istediğini hatırlatarak, “İklim değişikliğiyle ilgili çaba noktasında finansa erişim talebimiz var. Bu finansla birlikte ülkemizde iklim değişikliğiyle ilgili gayrette projeler gerçekleştireceğiz.” dedi.

Finansal erişime ait görüşme ve talepleri, ilgili Bakanlıklar, İcra Yöneticiliği ve COP24 Başkanlığına ilettiklerini aktaran Kurum, G20 toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de bu talebi ilettiğini ve onların da finans dayanağına erişim noktasında taahhütleri olduğunu hatırlattı.

Buna ait bir mutabakat metni imzalandığını anımsatan Kurum, “Bu mutabakatta aslında Türkiye’nin finansa erişimi noktasında Dünya Bankası’nın da vereceği takviyeyle Yeşil İklim Fonu’ndan faydalanacağımızı tabir ettiler. Biz de bunun gayretini veriyoruz.” diye konuştu.

Müzakere sürecini Etraf ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğünün altını çizen Kurum, “COP 24 Liderimizle ikinci görüşmede Sayın BM Genel Sekreterinin bu durumu, Sayın Cumhurbaşkanımızla tekrar konuşacağını ve buna ait bu süreçte bir karar alacaklarını söz ettiler, biz de bu kararın takipçisi olacağız.” tabirlerini kullandı.

Kurum, Türkiye’nin müttefik ülkelerinden olan Polonya’nın bu hususla yakından ilgilendiğini, Türkiye’nin de konferans sürecini olumsuz etkileyecek rastgele bir teşebbüste bulunmadığını kaydetti.

Sürece olumlu biçimde katkı sağlamaya çalıştıklarına işaret eden Kurum, “Finansa erişim ve Ek-1 listesinden çıkma talebimizi de bir haklı talep olarak görmelerini ve bu sorunu da çözmelerini istiyoruz. Bizim haklı olduğumuzu ve bu sürecin bir halde çözüleceğini söz ediyorlar. 195 ülke var, tüm ülkelerin karar alması gerekiyor. Bu gayret inşallah ülkemiz lehine sonuçlanır.” değerlendirmesini yaptı.

Kurum, görüşmede 2020’de 26. Taraflar Konferansı’nın Türkiye’de yapılmasına ait taleplerini de periyot başkanlığına ve ilgili ülkelere iletip, dayanak istediklerini lisana getirdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu