İklim değişikliğiyle mücadeleye Karadeniz’den başlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, ilklim değişikliğiyle çaba kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Hareket Planı”nın ayrıntıları yarın Trabzon’da açıklanacak.

Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu üzere Türkiye’de de global iklim değişikliğinin birtakım tesirleri hissediliyor.

İklim değişikliğinin bir tesiri olarak Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, çaba noktasında çalışmalarına sürat verdi.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından, öncelikle iklim değişikliğinden en çok etkilenen Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin vilayetlerini kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Aksiyon Planı” hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarın Trabzon’da ilgili yetkililerin de iştirakiyle gayret planının ayrıntılarını açıklayacağı bir toplantı yapacak ve iklim değişikliğiyle çabaya dikkati çekilecek.

Dört değerli başlık altında birçok unsurun açıklanacağı toplantıda, iklim değişikliğinin dünya ve Türkiye’deki tesiri ve uğraş noktasında Bakanlık olarak yapılan çalışmalar konuşulacak.

Diğer bölgeler için de hareket planı hazırlanacak

Bakanlık tarafından, Karadeniz Bölgesi’nin akabinde 6 ay içerisinde öbür altı bölge için de aksiyon planı hazırlanacak.

Öte yandan, 20 Haziran’da Araklı ilçesindeki sel ve heyelan bölgesindeki incelemelerinin akabinde gazetecilere “Trabzon, Rize, Ordu, Giresun vilayetimizde dere güzergahı üzerindeki şu an iklim değişikliği sebebiyle olmaması gereken binaların tespitini de bir ay içinde tamamlayacağız. İnşallah 4 vilayetimizde bu tespitleri yapıp vatandaşlarımızı sağlam, inançlı konutlarına taşıma sürecine ve yeni inşaatların imal sürecine bu yıl içinde başlamak istiyoruz.” açıklamasını yapan Kurum, yarın gerçekleştirilecek toplantıda, bu hususta gelinen nokta ve yol haritasına ait bilgi verecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu