“İklimlendirme ihracatında pazar yelpazesi gelişiyor”

İklimlendirme bölümü iç pazarı yıllardır daima büyüme trendindeyken 2018 yılında satışlarında yaklaşık yüzde 8-10 oranında bir küçülme yaşadığını söyleyen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) İdare Şurası Lideri Mehmet Hakkı Şanal, “2018 yılının Ağustos ayından sonra gerçekleşen ekonomik gelişmelerden kaynaklı bir küçülme yaşadık. Eserlerimiz yatırım kesimine hitap ettiği için iç pazarda aşağı üst tüm eserlerde daralma oldu. Öte yandan ihracatımızda ise yükseliş trendi devam etti. 2017 yılına oranla yüzde 15 büyüyerek 4.5 milyar dolar ihracat sayısına ulaşıldığını anlatan Hakkı Şanal, tüm vakitlerin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. İthalatımızda ise önemli bir düşüş yaşandı. Isıtma sistem ve elemanları ve soğutma sistem ve elemanları alanında dış ticaret fazlası verdik. Bütün eser gruplarımızın ithalat sayıları geriledi. Bunlar sevindirici gelişmeler” dedi.

2019 yılının birinci beş aylık datalarına baktığımızda bir ölçü büyüme olduğunu belirten Hakkı Şanal, seçim ortamının yarattığı aksiliklerin piyasaları durağanlığa sürüklediğini kaydetti.

“Yeni trendlere ayak uydurmalıyız”

Hedeflerinin dal olarak 2019 yılında 5 milyar doların üzerinde ihracat satışı gerçekleştirmek olduğuna işaret eden Hakkı Şanal, şunları belirtti: “Sektör olarak ihracat pazar yelpazemizi genişletmek maksadı ile ağır bir çalışma temposu içine girdik. Kendimize amaç olarak uzak lokasyonları belirledik. Güney Amerika ve Afrika’ya açıldık. Rusya’da kaybettiğimiz pazarı kazanmak için oradaki faaliyetlerimizi ağırlaştırdık. Bu pazarlarda katıldığımız sektörel fuarlar ve düzenlediğimiz ticari heyet tertipleri gösterdi ki, Türkiye iklimlendirme eserleri kalitesi ile bu pazarların gereksinimini karşılayabilecek kapasitede. İhracatçımıza buralarda gösterilen ilgiden mutluyuz. Uzun ve kalıcı alakalar kurulduğunda bölümümüz bu pazarlarda daha güçlü rekabet bahtı elde edecek.”

Son yıllarda iklimlendirme aygıtlarının güç tüketiminin değerli bir mevzu haline geldiğini anlatan Hakkı Şanal, “Bu noktada güç verimliliği trendine uygun aygıtlara yönelim dalımızın gelişmesinde esas etmen. Bölümde ozon katmanına ziyan veren eserlerin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Avrupa’da güç verimliliği kıstasları adım adım artırılıyor. Dal kendini bu doğrultuda yeni eserlere hazırlıyor. Zira Avrupa bizler için çok değerli bir pazar. Bu pazarda yok olmamak için yeni trendlere ayak uydurmalıyız. Öte yandan ülkemizdeki Ar-Ge merkezi mevzuatında yapılan değişiklik sonrasında da Ar-Ge merkezi sayımız kısa müddette artarak 25’e ulaştı. Firmalarımız daha profesyonelce bu faaliyetlerini yürütmeye başlıyor. Devletin denetiminde sistematik çalışmalar yapılıyor. Bu da bölümümüzün gelişimi açısından epey önemli” dedi.

“Bireysel eserler pazarı büyüyor”

Dünyada son 10 yılda HVAC sistemleri pazarında ferdi eserlerin merkezi sisteme nazaran daha fazla tercih edildiğinin altını çizen Şanal, “Bireysel eserler pazarı büyüyor. Bilhassa VRF pazarı merkezi sistemden daha büyük oranda büyüdü. Bu iç pazarda gelişmeler birebir biçimde gerçekleşti. VRF eserler daha pratik tahliller sunuyor” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu