İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı belirlendi

Yüksek Seçim Konseyi (YSK), seçim etrafları ve her seçim etrafının çıkaracağı milletvekili sayısını tespit etti.

YSK’nin bahse ait kararı, Resmi Gazetede yayımlandı. Kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 5. hususunda, seçim etrafları ve her seçim etrafının çıkaracağı milletvekili sayısının YSK tarafından genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç altı ay içinde tespit edilerek duyurulacağı kararının yer aldığı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığınca 31 Aralık 2018 tarihli datalar temel alınarak ilan edilen 2018 yılı nüfus bilgilerine nazaran, vilayetlerin çıkaracağı milletvekili sayısı hesaplandı.

Buna nazaran, yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısı 18’e kadar olan vilayetler bir seçim etrafı, çıkaracağı milletvekili sayısı 19’dan 35’e kadar olan vilayetler iki, 36 ve daha fazla olan vilayetler üç seçim etrafına bölündü. Böylece 600 milletvekilinin 81 ile dağılımı yapıldı.

İstanbul’un çıkaracağı vekil sayısı 98’den 96’ya, Mersin’in çıkaracağı milletvekili sayısı 13’ten 12’ye düştü. Kırşehir’in vekil sayısı 2’den 3’e, Tekirdağ’ın milletvekili sayısı 7’den 8’e, Bayburt’un vekil sayısı ise 1’den 2’ye çıktı.

Yapılan belirlemeye nazaran, 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara 3, 20 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Bursa 2, 96 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 28 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir ise 2 seçim etrafına bölündü.

Seçim etrafları belirlenirken, seçim etraflarının mümkün olduğu ölçüde eşit yahut birbirine yakın sayıda milletvekili çıkaracak halde oluşturulması, ilçelerin mülki bütünlüklerinin bozulmaması ve idari teşkilat yapısının değiştirilmemesi gözetildi. Ayrıyeten birebir seçim etrafında yer alan ilçelerin nüfus ve coğrafik yakınlıkları ile ulaşım imkanları da göz önünde bulunduruldu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu