“İngiltere’deki kayıplardan global pazar da etkilenebilir”

Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme ve kârlılık için Ar-Ge, ÜR-GE, verimlilik, kalite, etraf, geri kazanım ve markalaşma çalışmalarına daha fazla ağırlaşması gerektiğini söyleyen İstanbul Mermerciler Derneği (İMD) Lideri Zuhal Mansfield, ayrıyeten verimlilik için jeofizik prosedürlerle ocakların üç boyutlu renkli haritalarının çıkarılıp, yapılması gereken güçlendirme çalışmaları ve işletmeciliğinin gerçek bilgilere nazaran planlanması gerektiğini belirtti.

“Büyüyen pazarlar kayıplarını karşılamıyor”

Mermer ve doğal taş ihracatının en süratli oranda arttığı bölgenin Afrika Kıtası olduğunu söyleyen Zuhal Mansfield, “Orta ve Güney Amerika’da küçük oranda kayıplar yaşansa da Kuzey Amerika ve Avrupa’da artışlar görülüyor. En kıymetli pazarımız olan Çin pazarındaki kayıplar nedeniyle Uzakdoğu ve Okyanusya pazarı küçülme eğilimi gösteriyor. Hindistan, Tayvan, Endonezya, Hong Kong, Avustralya üzere pazarlardaki artışlar Çin pazarındaki kayıpları karşılamaya yetmiyor” dedi.

“Global birçok proje Londra merkezli yönetiliyor”

Global inşaat kesimine taraf veren en değerli mimarlık ofislerinin bulunduğu Londra’nın mermer ve doğal taş ihracatı açısından stratejik kıymete sahip olduğunu kaydeden Zuhal Mansfield, küresel birçok projenin Londra merkezli olarak yönetildiğini söyledi. Zuhal Mansfield, “Bu nedenle Dış Ticaret Müsteşarlığı dayanağıyla 2018 yılında Londra’da Mermer-Seramik Türk Ticaret Merkezi açıldı. Kelam konusu merkez, Londra’daki mimarlık ofisleri ve proje idare merkezleriyle yakın alaka kurabilirse, yalnızca İngiltere pazarında değil, globaldeki kıymetli projelerde daha fazla Türk mermeri kullanma talihi artacak” diye konuştu.

Brexit ile İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde olmasına da değinen Zuhal Mansfield, “Bu süreç, Türkiye’nin İngiltere ile olan ticari münasebetlerinde de değerli bir rol oynayabilir. Zira şimdiye kadar İngiltere’ye yapılan ihracatı, AB gümrük mevzuatına nazaran yapıyorduk. Bundan sonraki süreçte belirsizliklere karşı çeşitli senaryolara karşı stratejiler ve hareket planları geliştirmezsek, kelam konusu bu pazarda hazırlıksız yakalanabiliriz” dedi.

2017’de 17.2 milyar dolar olan İngiltere işlenmiş taş pazarının 2018’de 11.1 milyar dolara düştüğünü söyleyen Mansfield, “Bu düşüşün nedenleri ayrıntılı olarak incelenmeli ve yeterli tahlil edilmeli. İngiltere pazarındaki güç ve aktiflik kaybımız, küresel pazarda da kayıplara sebep olabilir” diye konuştu.

“Enerji maliyetlerinde artış yaşanıyor”

Öte yandan ekonomik krize bağlı olarak inşaat dalındaki küçülme ve iç pazarda talebin düşmesini bölüm için kıymetli bir kayıp olarak nitelendiren Mansfield, “İç pazar talebinin düşmesi üzerine üretim yapan firmaların ihracat pazarlarına yönelmesi ve çok rekabet, ihracat fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Çin mermer blok pazarında daralma ve buna bağlı olarak blok ihracatında düşme yaşanıyor. Ayrıyeten ekonomik krizle bilhassa güç fiyatlarındaki çok artışlardan ötürü maliyetlerde yükselme ve iç pazarda tahsilat sıkıntıları yaşanıyor” tabirini kullandı.

Başa dön tuşu