İranlı turistlerin Van ilgisi

Otellerde doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması nedeniyle kentteki pansiyon ve misafirhanelere yerleştirilen çok sayıda İranlı, alışveriş merkezleri, mağazalar, cadde ve sokaklarda bayram tatili boyunca yoğunluk oluşturdu. Tatil müddetince Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan 12 bin 688 kişinin giriş yaptığı Van’da esnaf, ülkelerindeki yurt dışı çıkış harçlarının artırılmasına karşın kente ilgi gösteren İranlı turistlerin alışverişiyle “çifte bayram” yaşadı.

Geçen yıl 112 milyon liralık yatırımla modernize edilen hudut kapısından 4 Haziran’da yapılan 4 bin 560 yolcu girişiyle, son vakitlerin en yüksek sayılarından birine ulaşıldı.

“Yılın her devrinde bu türlü olmalı”

Van Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Necdet Takva, bayram tatilini Van’da geçiren İranlıların kent iktisadını canlandırarak esnaf ve turizmcinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Van’ın dünyanın en hoş kentlerinden olduğunu belirten Takva, şöyle konuştu:

“Oda olarak yıllardır İran ile hudut kentlerinde ekonomik, toplumsal ve kültürel bağların artması için ağır uğraş gösteriyoruz. Misyonda bulunduğumuz müddette İran’a 20’den fazla ziyaret gerçekleştirdik. Bilhassa Tebriz, Urumiye üzere büyük kentlerde muhataplarımıza Van ve Van Gölü havzasını anlattık. Tahran Turizm Fuarı’na katılarak, Van’ı tanıttık. Bunun karşılığını da aldık ve almaya devam ediyoruz. Son birkaç yılda Van, İranlı turistler için kıymetli cazibe merkezi haline geldi. Van’ı cazip hale getirmek için Alışveriş Şenliği düzenledik. Bugün görüyoruz ki İran ile yürüttüğümüz çalışmalar meyvelerini vermiştir. Van, bu yıl Ramazan Bayramı’nda rekor turist ağırlamıştır.”

Kentin, yerli ve yabancı turistler için değerli turizm destinasyonlarından olduğuna işaret eden Takva, “Van’ı yalnızca bayramlarda, tatillerde değil, yılın her devrinde tabiat, kültür, inanç turizmi için cazip hale getirirsek, bir turizm kenti kimliğine kavuşur. Lokal ve ulusal dinamiklerimiz bu bahiste gerçek siyasetler geliştirmeli.” tabirlerini kullandı.

“Otellerimizde yer kalmadı”

Van’daki bir otelin sorumlusu Sefer Bayram ise bayramda beklentilerin çok üstünde İranlı turistin kenti ziyaret ettiğini belirtti.

Bu durumdan mutlu kaldıklarını anlatan Bayram, şunları kaydetti:

“Durağan devrin akabinde bu türlü bir hareketlilik bizi memnun etti. Rezervasyon fazlası oldu. Konutlarımıza götürdüğümüz konuklarımız oldu. Kente hareketlilik geldi. Giriş fiyatlarının fazla olması nedeniyle devam eden bir durağanlık vardı. Yerli turist talebinin yanı sıra İranlılar da çok fazla geldi. Bir hafta boyunca yüzde 100 dolulukla hizmet verdik. 1 Haziran’dan itibaren gelişler başladı, 4 Haziran’dan itibaren tavan yaptı. Bu yıl gelenlerin profili farklıydı. Genel bir memnuniyet kelam konusuydu. İranlı turistlere sahip çıkmamız gerekiyor.”

Başka bir otelin işletme müdürü Ömer Kılıç ise İranlı turistler nedeniyle kentte büyük yoğunluğun yaşandığını, valilik ve belediyenin de kendilerine yardımcı olup konukları pansiyonlara yerleştirdiğini söyledi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu