‘İş Yapma Kolaylığı’nda 43. sıraya kadar yükseldik

Osman KILIÇ

İş Yapma Kolaylığı (Doing Business) Islahatları Tanıtım Toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, bankalar ve dünya bankası ile 3 yıllık bir yol haritası çizdiklerini ve bunun sonucunda da iş yapma kolaylığı sıralamasında Türkiye’nin 43. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Bununla birlikte en çok ıslahat yapan 10 ülke ortasına girdiklerini de kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu ıslahatların âlâ halde anlatılmasının da gerektiğini vurguladı. Haziran ayı içerisinde Dünya Bankası’na ıslahatları anlatacaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası’nın bu ıslahatları teyit ettiğini ve bunu anketlerle doğruladığını söyledi.

Küresel rekabette daha güzel yerlerde olmak için en kıymetli göstergelerden birinin Dünya Bankası’nın doing business sıralaması olduğunu söz eden Hisarcıklıoğlu, “Hedefimiz çok net, madem dünyanın en güçlü 20 iktisadı ortasındayız, o vakit tüm göstergelerde birinci 20’de olmalıyız” dedi.

İş yapma kolaylığında da birinci 20’ye girmeyi hedeflediklerini lisana getiren Hisarcıklıoğlu, İş yapma kolaylığında serüvenine geçen yıl başladıklarını ve Dünya Bankası’nı da çağırıp planlarını anlattıklarını söz etti.

Reformlara sürat verildi

Geçen sene şirket kuruluşunda odaların tek durak ofis haline getirildiğini bildiren Hisarcıklıoğlu,” Kredi temini alanında taşınır rehni kanunumuz hayata geçti” dedi. Şirket tasfiyesi, vergi ve gümrük süreçlerinde iyileştirmeler sağlandığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Şirket kuruluşlarında ticaret sicilinde tek banko uygulaması getirildi. Artık teşebbüsçü tek bir bankoya giderek tek bir memur ile işlerini halledebilecek” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

“Kredi temininde 45 basamak, inşaat izinlerinde 37 basamak, şirket tasfiyesi ve dış ticarette 30’ar basamak sıçrayarak Türkiye’yi daha üst taşıdık.” İnşaat müsaadeleri ve tapu süreçlerinde istenen evraklar azaltıldı, elektronik ortama taşındığını ve artık inşaat izinlerinde SGK’ya işyeri kaydının otomatik olarak gerçekleştirileceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “İnşaat müsaadesi alırken vergi borcu yoktur yazısı istenmeyecek, SGK borcu yoktur yazısı elektronik olarak verilecek” dedi.

İnşaatlarda kontrollerin dünya uygulamalarına paralel olarak risk bazlı yapılacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, vergi alanında da olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu son olarak da Makine – teçhizat alımlarında KDV istisnası ve tapu harcındaki bir puanlık indirimin hayata geçtiğini söyledi.

Reformların özel kesim temsilcileri tarafından teyit edilmesini istedi

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, “Bildiğiniz üzere iş yapma kolaylığında 43. sıraya yükseldik lakin Turkiye’nin sıralamada uygunlaşması için ıslahat yapması yetmez bunların özel dal temsilcileri tarafından da teyit edilmesi gerekir” dedi.

Başa dön tuşu