İskur Denim, geleceğe yönelik prosesler geliştiriyor

İskur Grup’un Kahramanmaraş’ta pamuk, çırçır ve pamuk yağı üretimi ile başlayan seyahatte bugün gelinen noktada, sekiz başka kesimde, 18 işletme ile hizmet veren bir sanayi kuruluşu olduğunu belirten İskur Denim İdare Şurası Lideri İsmail Kurtul, 2015 yılında kurulan İskur Denim’in, kümenin dokuma yatırımlarının değerli bir halkası olduğunu söyledi. Sahip olunan 2.5 milyon metrekarelik alanda hala BCI pamuk ürettiklerini ve organik tarım yaptıklarını aktaran Kurtul, üretilen pamukların İskur Grup’un sahip olduğu işletmelerde esere dönüştüğünü iletti.

Ayrıca doğal güç kaynaklarına büyük yatırımlar yapıldığını, işletmelerin yalnızca üretimlerinde değil, üretim kaynaklarında da sürdürülebilirliği sağladığını söz eden Kurtul, “70 milyon kilowatt saat elektrik üreten rüzgar gücü yatırımı ve yılda 5.6 gigawatt saat elektrik üreten güneş gücü sistemleri yatırımı daima bu anlayışın birer uzantısı olarak yer alıyor. 2018’de kurulan Re-Cycled iplik üretim tesisimiz 450 ton kapasiteye ulaştı. Burada tüm dokumacılık atıkları bedellendiriliyor ve yine üretime kazandırılıyor” diye konuştu.

Yılda 18 milyon metrekare denim üretimi yapıyor

Yaptıkları yatırımların sonucunda WAW- We Are Water mottosuyla proje geliştirdiklerini açıklayan İsmail Kurtul, indigo boyamada kullanılan su ölçüsünü yüzde 95’e varan oranda azalttıklarını ve yapılan tüm öteki sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bir bütünlük sağlandığını tabir etti. Yıllık 18 milyon metrekare denim üretimi yaptıkları bilgisini veren Kurtul, Türkiye’deki kıymetli ihracatçı konfeksiyonculara ve Avrupa’da İtalya, Almanya, Hollanda, İngiltere ve İspanya’daki denim markalarına hizmet verdiklerini kaydetti.

Bu yıl satış güçlerinin genişlemesiyle ABD ve Uzakdoğu pazarına girmeyi de başardıklarını ileten Kurtul, “Müşterilerimiz ortasında Tommy Hilfiger, Jack&Joneses, Zara, Massimo Dutti, Top Shop, River Island, Ahlers, Pioneer, Lui Jo, Pinko, Twinset, H&M, Asos, Mavi, LCWaikiki bulunuyor. Denim koleksiyonlarında, trend manzaraları ve pazar beklentilerini harmanlayarak konseptler hazırlıyoruz ve daima zenginleştiriyoruz. Ayrıyeten farklı kısımlara hitap eden Earthsquad, Retro, Old School, Asana ve G-Spark isminde beş farklı koleksiyonumuz bulunuyor” açıklamasında bulundu.

“Ürünlerimizi dijital ortama da taşıdık”

Öte yandan değerli fuarlar olan Kingpins Amsterdam, Denim PV, Munich Fabric Start fuarlarına iştirak gösterdiklerini bildiren İsmail Kurtul, “Bu yıl, gelişen teknolojiye ayak uydurarak eserlerimizi dijital ortama da taşıdık. Küresel ölçekteki kıymetli alıcılar ile satıcıları buluşturulan De-Brand aplikasyonunda yer alan İskur Denim, eserlerinin online incelenebileceği, numune talep edileceği ve kontak kurulabileceği bir sanal showroom yaratıyor” biçiminde konuştu.

Başa dön tuşu