İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı

Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin tesiri altına giren İstanbul’da, akşam saatlerinde Çatalca ve Silivri ile kentin batı bölgelerinde, perşembe sabahından itibaren ise kent genelinde kuvvetli yağmur geçişleri olacağı varsayım ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamaya nazaran, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’un iddialarına nazaran, kentte akşam saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanak, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve fırtına bekleniyor.

Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin tesiri altına giren İstanbul, güne Çatalca, Arnavutköy, Eyüp, Sarıyer ve Beykoz üzere kuzey bölgelerde gök gürültülü sağanak, öteki yerlerde kesimli ve çok bulutlu havayla başladı.

Gün uzunluğu aralıklarla devam etmesi beklenen yağışların 18.00’den itibaren Çatalca ve Silivri üzere batı bölgelerinde tesirli olacağı, perşembe sabah 05.00’ten itibaren ise kent geneline yayılarak fırtına (40-75km/s) ve gök gürültüsü eşliğinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli yağış formunda devam edeceği kestirim ediliyor.

Bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, akşam saatlerinden itibaren rüzgarın kuzeyli taraflardan kuvvetlenmesi ile 4 ila 6 derece azalarak mevsim normallerine gerilemesi ve gelecek bir haftalık dönemde 26-28 derece aralığında seyretmesi bekleniyor.

Yağış ve fırtınaya karşı önlem alındı

İBB ve İSKİ takımları, sel, su baskını, göllenme, yıldırım ve fırtına nedeniyle oluşabilecek aksiliklere karşı ilgili ünitelerini teyakkuza geçirdi.

Çöp, poşet üzere mazgalları kapatabilecek materyallerin toplanması için çalışma başlatılırken, İBB ve İSKİ ile iştirak şirketlerinin ilgili üniteleri, mesai saatleri dışında nöbetçi işçi bulundurarak yaşanabilecek aksiliklere müdahale edecek.

İETT, Metro İstanbul ve Kent Sınırları AŞ. de ulaşımda aksama yaşanmaması için çalışma yaptığı tedbirler kapsamında, İBB’nin bütün çalışmaları 24 saat AKOM’dan koordine edilecek.

İstanbulluların yağış ve fırtına nedeniyle yaşanabilecek aksiliklere karşı önlemli olması önerilirken, gök gürültülü sağanak ve fırtınanın 11 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul’u terk etmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu