İstanbul’da kurban hazırlıkları tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, kurban hizmetleri “Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik” ve her yıl Diyanet İşleri Başkanlığınca Resmi Gazete’de yayınlanan “Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” doğrultusunda yerine getiriliyor.

Bu yıl 11-14 Ağustos tarihleri ortasında kutlanacak Kurban Bayramı hasebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı bildirimini yayımladı.

Tebliğe nazaran, kurbanlık hayvanların 27 Temmuz’dan itibaren kent içine girişine ve satışına müsaade verilecek. Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na kurbanlık hayvanların geçişinde, her yıl olduğu üzere Tarım ve Orman Bakanlığınca belirtilen kurallar aranacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları, bayram sonuna kadar kent giriş çıkışlarında kontrollerini sürdürecek.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kesilebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, bu yıl 8 başka çağdaş kurban satış ve kesim tesisinde vatandaşlara hizmet verecek.

Alibeyköy-Eyüpsultan, Kestanelik-Çatalca, Ferhatpaşa-Ataşehir, Kayaşehir-Başakşehir, Kurnaköy-Pendik, Yeşilkent-Avcılar, Çakmaklı-Büyükçekmece’de bulunan tesisler, toplam 255 bin metrekarelik alana sahip.

Toplam 13 bin 746 büyükbaş ve 2 bin 700 küçükbaş hayvan kapasiteli tesislerde kurban bölümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSYÖN AŞ tarafından gerçekleştirilecek.

Modern barınma ve kesimhanelerin bulunduğu tesislerde hizmetleri pratikleştirmek ve hızlandırmak için İslami hassasiyetler gözetilerek en son teknolojiden yararlanılıyor. Kesim alanlarında mescit, lavabo, WC, dinlenme alanları, kantin üzere toplumsal donatı alanları da yer alıyor.

Boğa timleri vazife başında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurbanlık hayvanların etiyle ilgili kuşkulu konular hakkında vatandaşların bilgi edinmesi maksadıyla 153 Beyaz Masa üzerinden “Bilgilendirme Hattı” oluşturdu.

Kesim alanlarında vatandaşlara dağıtılmak üzere 10 bin “Kurban Kesim ve Hijyeni” el kitapçığı ile 35 bin ekip hijyenik kurban eti poşeti de hazırlandı.

Geçmiş yıllarda olduğu üzere Kurban Bayramı öncesi ve bayram boyunca kaçan kurbanlıkların yakalanması için 8 başka grup oluşturdu. Gelen ihbarları kıymetlendirecek boğa timleri, büyükbaş hayvanları yakalayarak sahiplerine teslim edecek.

Kurban Mobil

İl genelindeki kurban satış ve kesim yerlerine vatandaşların kolay erişimi için geçen yıl kullanıma sunulan “İBB KURBAN” taşınabilir uygulaması bu yıl da uygulanacak. Büyükşehir Belediyesinin kurbanla ilgili bütün hizmetlerinin yer aldığı uygulama ile küpe numarası üzerinden sorgulama yapılarak kurbanlık hayvana ilişkin bilgilere ulaşılacak.

İstanbul’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri dışında, Vilayet ve İlçe Kurban Hizmetleri Kurullarının müsaade verdiği vakıf, dernek, Kur’an kursu, yurt, mezbaha, büyük market ve oto yıkamalar, kurban satış ve kesiti yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2019 yılı bildirimine nazaran, toplu kesim yapmak isteyen kuruluşlar başvuruyu kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri başkanlığındaki İlçe Kurban Hizmetleri Komitesine yapacak. Alınan kararlar onay için Vilayet Kurban Hizmetleri Kuruluna gönderilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Müdürlüğü ve Zabıta grupları ilçelerden gelen yerleri denetleyerek Vilayet Kurban Hizmetleri Kuruluna sunacak. Vilayet Kurulu onayı ile kesim yapılacak alanlar belirlenmiş olacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu