İstanbullular İBB plajlarına akın etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumluluğundaki Caddebostan 1-2-3, Güneş ve Menekşe plajlarından yaklaşık 600 bin kişi faydalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgilere nazaran, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki plajlar, 4 Haziran’dan beri tatilcilere hizmet veriyor.

Caddebostan 2-3 ve Menekşe plajlarına girişte fiyat alınmazken, bu plajlarda şezlong ve şemsiye hizmeti talep edenler 10 lira ödüyor.

Güneş ve Caddebostan 1 plajlarına yetişkinler 25 lira, öğrenciler ise 12,5 lira karşılığında girebiliyor. Kelam konusu fiyatlı plajlarda 0-7 yaş çocuklar ile engelli vatandaşlar ve refakatçisi olan bir şahıstan fiyat alınmıyor.

Haftanın 7 günü 08.00-19.00 saatlerinde hizmet veren plajları kullananların sayısı bir ayda 600 bini buldu.

Plajlarda can güvenliği tedbirleri ve temizlik

Plajlarda dönem boyunca can güvenliği ve hijyen mevzularında en üst seviyede tedbirler alınıyor.

Tüm plajlarda her hafta deniz suyu paklık oranı ölçümleri tahlil edilirken, gerekli ilaçlamalar da yapılıyor. Plajların paklığı konusunda görevlendirilen işçi, gün boyunca paklık süreçlerini sürdürüyor. Plajları kullananların güvenlikleri için dronelu tedbirler alınıyor.

İBB İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı hizmet veren cankurtaranlar kentteki 47 bin 800 metre uzunluğa sahip 38 plajda hizmet veriyor. Bu kapsamda plajları kullananların can güvenliği için 35 jet-ski, 7 kurtarma botu, 2 amfibik kurtarma jeti (kara ve deniz), 14 ATV aracı, 190 gözetleme kulesi ve 481 cankurtaran işçisi olaylara müdahale için seferber edilmiş durumda. İBB geçen yıl da birebir sayıda cankurtaran ile 38 plajda 5 bin 158 kişinin boğulmasını engelledi.

Plajları kullananların daha kaliteli bir gün geçirmeleri için soyunma konteynerleri, duş alanları ve şemsiyeler tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Yiyecek ve içecek muhtaçlığına karşı tahsis edilen büfelerde deniz eserleri de satılıyor.

630 metrelik kıyı şeridi sahip Menekşe Plajı’nda kurtarma botu ve ambulans hazır bekletilirken, plajın 120 araçlık otoparkı da bulunuyor. 840 metre uzunluğundaki Güneş Plajı ise iki kısım halinde tatilcilere hizmet veriyor. Florya tren istasyonu karşısında yer alan Güneş Plajı’nda 240 araçlık otopark hizmeti sunuluyor.

Öte yandan Şile’deki mavi bayraklı Uzunkum Plajı’nda cankurtaran ve ambulans hizmeti de İBB tarafından sağlanıyor.

Kıyılardan alınan su numunelerinin tahlilleri “https://yuzme.saglik.gov.tr” adresinden paylaşılıyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu