İstinaf, 15 Temmuz’da İBB’nin işgali davasına ilişkin kararını verdi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesine ait 40 sanığa verilen mahpus cezaları ile 11 er hakkında kurulan beraat kararlarını metot ve yasaya uygun buldu.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 25 Mayıs 2018’de karara bağlanan 52 sanıklı İBB’nin işgali davasına ait yapılan istinaf müracaatlarını karara bağladı.

Ceza Dairesinin evrak üzerinden yaptığı incelemenin akabinde verdiği kararda, İlhan Varank’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişi “şehit” olarak, 190 kişi ve kurum “katılan”, 80 kişi de “müşteki” sıfatıyla yer aldı.

Daire, eski Albay Zeki Demir, eski Yüzbaşılar Ramazan Ertürk, Yakup Karaçelik ve Mustafa Alper Şengören ile İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’un da ortalarında bulunduğu 40 sanık hakkında verilen mahpus cezalarını metot ve yasaya uygun buldu.

“Anayasa’yı ihlal” kabahatinden cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasına karar verilen eski AFAD İstanbul Vilayet Müdürü Gökay Atilla Bostan hakkında ise kanıtların yine kıymetlendirilmesi için evrakın ayrılarak yeni temele kaydedilmesine ve yine yargılama yapılmasına karar verildi.

Daire, lokal mahkemece 11 er hakkında verilen beraat kararlarını metot ve yasaya uygun buldu.

Ceza Dairesi, 40 sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Eski İBB Sivil Savunma Sekreteri Tunç’un cezası düzeltildi

Ceza Dairesi, eski İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’a “6136 sayılı yasaya muhalefet” hatasından verilen 3 yıl mahpus ve 3 bin 750 lira isimli para cezasına yönelik kararın düzeltilmesine karar verdi.

Sanık hakkında verilen cezada alt sondan ayrılmayı gerektirir neden bulunmadığı gerekçesiyle sanığın 1 yıl mahpus ve 500 lira isimli para cezasına çarptırılmasına karar veren daire, 1 yıl mahpus cezasını da 7 bin 300 lira isimli para cezasına çevirdi.

Ceza dairesi, sanık Tunç hakkında öbür tarafları yöntem ve kanuna uygun olan kararın düzeltilerek istinaf müracaatının temelden reddine karar verdi.

Yerel mahkemenin kararı

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, 52 sanıktan eski Albay Zeki Demir, eski Yüzbaşılar Ramazan Ertürk, Yakup Karaçelik ve Mustafa Alper Şengören, eski Teğmen Ömer Sevim, eski Asteğmen Fatih Sultan Mehmet Samancı, eski Uzman Onbaşı Sercan Met, eski Uzman Çavuş Ömer Er ile İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç ve eski AFAD İstanbul Vilayet Müdürü Gökay Atilla Bostan’ın “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasına karar vermişti.

Sanık 42 erden 31’inin birebir cürümden müebbet mahpusla cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, 11 erin taammüden hareket ettikleri ve atılı kabahati işlediklerine ait cezalandırmaya kâfi her türlü kuşkudan uzak kesin kanıt mevcut olmadığı gerekçesiyle tüm cürümlerden beraatlerine hükmetmişti.

14 kişinin şehit edilmesine 14’er kere ağırlaştırılmış müebbet

Mahkeme heyeti, 8 rütbeli sanığı çıkan olaylarda 14 kişinin şehit edilmesine neden oldukları gerekçesiyle “kasten öldürme” hatasından 14’er kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum etmişti. Bu sanıkları ayrıyeten 182 bireye yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasını işledikleri gerekçesiyle de 2 bin 912’şer yıl mahpusla cezalandırmıştı.

Heyet, 31 eri ise 14 kişinin şehit olmasına neden oldukları gerekçesiyle “kasten öldürme” hatasından 14’er kere müebbet mahpusa, 182 şahsa yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından da 2 bin 426’şar yıl mahpus cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme heyeti, ayrıyeten İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’a “6136 sayılı yasaya muhalefet” hatasından 3 yıl mahpus ve 3 bin 750 lira isimli para cezası, eski Yüzbaşı Mustafa Alper Şengören’e de “kasten yaralama” kabahatinden 4 yıl 6 ay mahpus cezası vermişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu