Kaftancıoğlu’nun duruşması ertelendi

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu  ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir kısım müştekilerin avukatları hazır bulundu. 

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Lider yardımcıları Muharrem Erkek ve Onursal Adıgüzel, CHP milletvekilleri, belediye liderleri ve piyanist Fazıl Say da duruşmaya katıldı.

İddianamenin, 31 Mayıs 2019’da adresine ulaştığını söz eden Kaftancıoğlu, “31 Mart seçimi, akabinde 23 Haziran seçimi, uzunca bir seçim süreci yaşadığından ve iddianame bildiri edildiği mühlet ile duruşma günü ortasındaki müddet çok yakın olduğundan savunmamı hazırlayamadım. Dava konusu tweetlerin üzerinden 6-7 yıl geçmiştir. Toplumsal sorumluluğumun bu derece ağır olduğu bir süreçte şahsi sorunumla ilgilenmem ayıp olurdu bence. Bu nedenle savunmamı hazırlamak için müddet talep ediyorum.” diye konuştu.

Süre talebine ait görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, takdirin mahkemede heyetinde olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti de sanık hakkında düzenlenen iddianamenin 31 Mayıs’ta sanığa ulaştığı ve bu tarihte iddianame içeriğinden haberdar olan sanığın duruşma gününe kadar geçen müddette savunmasını hazırlaması için makul mühletin tanındığı gerekçesiyle süre talebinin reddine hükmetti.

Mahkeme heyeti, sanık Kaftancıoğlu’na tekrar savunmasını yapıp yapmayacağını sordu.

Söz alan Kaftancıoğlu, seçim süreci nedeniyle savunmasını hazırlamak için avukatlarıyla görüşemediğini belirterek, daha sonra savunma yapmak isteğini söyledi.

Sanık avukatları da müvekkillerine ek müddet verilmesini isteyerek, savunma ve adil yargılanma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle heyetin reddini talep etti.

Bir kısım müştekiler ismine kelam alan avukat Hasan Oğuz Altınkaynak, sanığın, müvekkili olan birtakım 15 Temmuz gazilerini itham eden tweetler attığını savunarak, davaya katılma talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız da katılma talebinde bulunarak, sanık hakkında 25 Ocak 2018’de kabahat duyurusunda bulunduklarını ve açılan soruşturma sonucunda sanığın 12 Aralık 2018’deki savcılık sözünde biri hariç tüm tweetlerini kabul ettiğini söyledi.

Avukat Yıldız,  “Sanık, katıldığı bir canlı yayında çok hoş savunma yapmış, hatta ‘6 yıl evvelki fikrimle şimdiki niyetim ortasında bir fark yok’ demiştir. Reddi hakim talepleri reddedilsin.” dedi.

Taleplere ait görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, yasal koşulları oluşmadığı gerekçesiyle reddi hakim talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Duruşma salonunda bulunan avukat Ömer Dayanıklılı, müşteki vekillerine yönelik, “müşteki nerede ziyan gördü?” diye soru yöneltti.  Bunun üzerine ortaya giren Mahkeme Heyeti Lideri Akın Gürlek, Kavili’yi kelam almadan konuşmaması istikametinde uyarıp, bunu tutanağa geçirtti. Dayanıklılı de mahkeme liderine hitaben, “Akın, kanun çiğniyorsun, seni kanuna davet ediyorum. Silivri’de de birebirini yapıyorsun.” diye bağırdı.

Kavili, bunun üzerine duruşma salonundan ayrıldı.

Duruşmayı izleyen bir milletvekili de Lider Gürlek’in bulunduğu kürsüye yanlışsız yaklaşıp, metoda ait bir kıymetlendirme yaptı. Lider Gürlek de yerine oturması için uyardığı milletvekiline “Burası meclis değil” biçiminde reaksiyon gösterdi.

Daha sonra orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık hakkında atıldığı sav edilen bir kısım tweetlerin, sunmuş oldukları dokümanlarla 15 Temmuz gazisi oldukları anlaşılan müştekilerin kişilik haklarına akın niteliğinde olabileceği gerekçesiyle 6 müşteki ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davaya katılma talebini kabul etti.

Reddi hakim taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olarak pahalandıran heyet, bu talebin reddine hükmetti.

Sanık avukatları ise orta karara reaksiyon göstererek, katılma talebine karşı diyeceklerinin sorulmadığını, reddi hakim talebi karara bağlanmadan katılma talebinin kabul edilemeyeceğini beyan ederek, tekrar reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Taleplere ait orta karar oluşturan mahkeme heyeti, sanık ve müdafilerinin mühlet talebini kabul ederek, savunmaların hazırlamaları için bir sonraki duruşmaya kadar son kere mühlet verilmesini kararlaştırdı.

Sanığa savunma için tekrar mühlet verilmeyeceği tarafında ihtarda bulunan heyet, reddi hakim taleplerinin de reddine karar verildiğini açıklayarak duruşmayı 18 Temmuz’a erteledi.

Kaftancıoğlu’dan duruşma çıkışı açıklama

Duruşma çıkışında, açıklama yapan Kaftancıoğlu, kendisini bekleyen kalabalığa dayanakları için teşekkür etti. 

Kaftancıoğlu, soruşturma kademesinden, iddianamenin oluşturulmasına kadar baştan sona hukuksuz bir süreçle karşı karşıya olduklarını öne sürerek, “Hakkımda hazırlanan iddianamedeki suçlamaları asla kabul etmiyorum. Burada yargılanması gerekenler yargıya buyruk ve talimat verenlerdir. 6-7 yıl evvel attığım tweetlerden ötürü ve en değerlisi 31 Mart zaferinden çabucak sonra suçlanıyorum. Yıllar sonra bu söylemlerimin dava konusu edilmesinin tek bir sebebi var: O kaybetti, biz kazandık ve artık biz mevsimi başlıyor.” dedi.

 Bir insan, bir bayan, bir anne, bir tabip ve bir siyasetçi olarak toplumsal olaylara ait reaksiyonlar vermesinden daha doğal bir durum olamayacağını kaydeden Kaftancıoğlu, “Ben yazdıklarımın ve söylediklerimin bir kabahat olmadığını, tam karşıtı bu cürmü işleyenleri kamuoyu önünde açık, net göstermek ve teşhir etmek olduğunu düşünüyorum. Bunun da asli siyasi ve toplumsal sorumluluğum olduğunu savunuyorum. Bir sefer daha altını çiziyorum. Sorunun özü şudur: İstanbul’dan yanan umut ışığı birini rahatsız etti. O biri halktan, sandıktan karşılık bulamadığı için şahsım üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı vermek istiyor.” sözlerini kullandı.

“Bu dava hepinizin bildiği üzere siyasi bir davadır”

CHP İstanbul Vilayet Lideri Kaftancıoğlu’na dayanak vermek için duruşmanın yapıldığı İstanbul Adalet Sarayı’nın karşısındaki meydanda toplanan partililer, “Hak, hukuk, adalet” formunda slogan attı.

Kaftancıoğlu ile CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, burada yaptığı açıklamada,  “Dün Sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı, bugün Canan Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkıyor. Bugün burada Sayın Altan Öymen, Fazıl Say, CHP yöneticilerimiz, belediye liderlerimiz, vilayet liderlerimiz, siyasi partilerin, sivil toplumun kıymetli temsilcileri buradayız. Vilayet Liderimiz Sayın Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek. Kumpas davaları, kurgu davalar bir gün gelir çöker. Bu dava hepinizin bildiği üzere siyasi bir davadır.” diye konuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanık Canan Kaftancıoğlu’nun, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, ”kamu görevlisine görevinden ötürü hakaret”, ”Cumhurbaşkanına hakaret”, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve ”terör örgütü propagandası yapmak” argümanlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu