Kapıkule’de ‘sılaya yolculuk’ yoğunluğu

Yurt dışındaki Türklerin, tatillerini geçirmek üzere giriş yaptıkları hudut kapılarında yoğunluk yaşanıyor.

Yıllık müsaadelerini Türkiye’de geçirmek isteyen Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının, başta Kapıkule olmak üzere hudut kapılarından ana vatana girişleri sürüyor.

Geçen hafta ağırlaşan “sıla yolculuğu”, gurbetçilerin yaşadıkları ülkelerdeki okulların da tatile girmesiyle artmaya başladı.

Girişlerin gelecek ay ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor. Binlerce kilometre yol gelen gurbetçiler, sevinçle geldikleri Edirne’de kısa müddet dinlenmenin akabinde sevdiklerine ulaşmak hedefiyle yine direksiyonun başına geçiyor.

Almanya’dan yurda gelen Hurşid Demir, tatilini Kocaeli ve Gümüşhane’de geçireceğini söyledi.

Yıllardır gurbette yaşadığını ve Türkiye’yi özlediğini belirten Demir, “Ailece bu hasretle yurda giriş yaptık. Hudut kapısında yazan Türkiye yazısını ve Türk bayrağını görünce büyük coşku yaşadık. Bu hasretle 2 bin 500 kilometrelik yolu 2 gündür çekiyoruz. Vatanımıza kavuşmak bize memnunluk verdi. Bu sevinç sözlerle ifade edilemez. Hudut kapısındaki memurlarımız hoş işler yapıyorlar.” diye konuştu.

Almanya’dan gelen Sevda Yılmaz da uzun bir seyahatin akabinde Türkiye’ye ulaşmanın memnunluğunu yaşadığını aktardı.

Tatilini Nevşehir’de geçireceğini belirten Yılmaz, “Her yıl memleket hasretiyle yola çıkıyoruz. Bu yıl da çok şükür vatanımıza geldik. Tatilde akrabalarımızı göreceğiz, ziyaretlerde bulunacağız. Herkese âlâ tatiller diliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu