KDK’den şehit eşi için tavsiye kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalıştığı kurumda farklı bir takıma atanmak isteyen şehit eşinin talebinin, hakkaniyet ölçütleri gözetilerek, imtihan kuralı aranmaksızın yerine getirilmesi için İçişleri Bakanlığına tavsiye kararı verdi.

KDK’den yapılan açıklamaya nazaran, İçişleri Bakanlığı’nda 2007 yılında memur olarak çalışmaya başlayan şehit eşi, 2009 yılında jandarma yüzbaşıyla evlendi.

Yüzbaşı, PKK ile girdiği çatışmada 2011’de şehit oldu. Şehit eşi ise unvan imtihanına girmeksizin tekniker takımına atanmak için İçişleri Bakanlığı’na müracaat etti.

Talebi, 3713 sayılı kanun yeterince şehit yakınlarına tanınan iş istihdamıyla işe yerleşmediği gerekçesiyle reddedilen şehit eşi, öbür şehit yakınlarına verilen hakkın, kendisi evlenmeden evvel memuriyet kazandığı için elinden alınmasının haksızlık olduğu gerekçesiyle KDK’ye başvurdu.

KDK, bu müracaat üzerine bakanlıktan mevzuyla ilgili bilgi ve evrak talep etti. Yapılan araştırma sonucunda müracaatçının tekniker takımına atanmasına yönelik talebinin idarece reddedilmesinde hukuka muhalif bir taraf görülmedi. KDK kararında hukuka uygun görünen kararın hakkaniyete uygun olmadığı hasebiyle “iyi yönetim” prensiplerinin gerçekleşmediği kanaatine vardı.

KDK, Bakanlık çalışanı genç bayanın hakkaniyet ölçütleri gözetilerek, imtihan koşulu aranmaksızın tekniker takımına geçilmesi için İçişleri Bakanlığına tavsiye kararı verdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu