Kenevir üretimiyle çiftçinin geliri 4-5 kat artacak

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, gelecek yıl 750 dekar alanda kenevir üretimi yapılacağını belirterek, “Buğday ve arpada dekar başına karlılık 300, 400 lira ortasında. Liflik kenevir üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebilecek” diye konuştu. 

Keleş, kenevir üretimine müsaade verilen vilayetler ortasında yer alan Uşak’ta üreticilerin bu esere ilgisinin ağır olduğunu söyledi.

Uşak Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl birinci sefer vilayette liflik kenevir üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Keleş, birkaç yıl içerisinde kentin bu alanda ön plana çıkacağını tabir etti.

Çiftçiler gelirlerini katlayacak

Kenevir bitkisinin ekonomik getirisinin buğday, arpa üzere eserlerden 3-4 kat daha fazla olduğuna dikkati çeken Ertan Keleş, bu nedenle üreticilerin kısa müddette kenevir üretimine yöneleceğini lisana getirdi.

Keleş, buğday ve arpada dekar başına karlılığın 300-400 lira ortasında olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Liflik kenevir üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebilecek. Selçikler köyünde bu yıl birinci sefer kenevir üretimi yapıldı. Randıman epeyce yüksek. Bilindiği üzere yağlık ve liflik olmak üzere 2 cins kenevir üretimi var. Biz vilayetimizde liflik üretimin yaygınlaşmasını istiyoruz zira getirisi daha yüksek. Yağlık kenevir üretiminde dekar başı ortalama bin lira gelir elde edilirken, liflikte bu oran bin 500 liraya kadar yükselebiliyor.”

Liflerin pazarlama sorunu olmadığına işaret eden Keleş, “İlimizde dekardan 80-85 kilogram lif ve bir ton odun elde edilecek. Kenevir ve odunun getirisini topladığımızda dekar başı gelir buğday ve arpanın getirisini dörde katlayacak. Biz bu nedenle liflik kenevir üretimi için çiftçileri bilgilendiriyoruz.” dedi.

“Ülke iktisadı için çok kıymetli bir ürün”

Üzerinde çalışılan tohumların yaygınlaşmasıyla kenevir üretiminin istenilen seviyeye ulaşacağını anlatan Keleş, şunları kaydetti:

“Kenevir ülke iktisadı için çok kıymetli bir eser. Karlılığı epey yüksek, bu nedenle kısa müddette yaygınlaşacağını düşünüyoruz. dokumacılık, otomotiv, bölümlerinde kağıt endüstrinde, tıp alanında geniş kullanımı olan kenevir birebir vakitte yağ ve yakıt olarak da kullanılıyor. Kenevir suyu seven bir eser, vilayetimizde yağış ortalaması metrekareye 565 mililitre, bu oran bizim için kâfi, biraz su desteği yapılabilir. Vilayetimizde kenevir çalıştığımız tarlada lif oranı yüksek esrar oranı düşük bir ekim yaptık.”

“Kenevir üretimi bizi heyecanlandırıyor”

Selçikler beldesinde üretici Mehmet Arslan, birinci sefer kenevir ekimi yaptığını belirterek, “Getirisi buğday ve arpaya nazaran çok fazla, tarımı kolay, pazar sorunu yok, fiyat istikrarı olacağı söyleniyor. Bu nedenlerle kenevir üretimi artacak.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu