Kentsel dönüşümde hareket planı açıklanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Valilikler kanalıyla belediyelerimize bir genelge göndermiştik. Gelen datalar ışığında önümüzdeki hafta kentsel dönüşüme ait tüm Türkiye’deki hareket planımızı açıklayacağız.” dedi.

Bakan Kurum, Esenler Belediye Başkanlığını ziyaret ederek kentsel dönüşüme ait genel kıymetlendirme toplantısı yaptı.

Daha sonra Esenler’deki kentsel dönüşüm alanlarını gezerek incelemede bulunan Bakan Kurum, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların süratli bir halde yürütüldüğünü anlatan Kurum, “Valilikler kanalıyla belediyelerimize bir genelge göndermiştik. Gelen bilgiler ışığında önümüzdeki hafta kentsel dönüşüme ait tüm Türkiye’deki aksiyon planımızı açıklayacağız.” tabirlerini kullandı.

Topkule Kışlası’ndaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Kurum, “İçinde bulunduğumuz alan yaklaşık 8 milyon metrekarelik bir alan. Bu alan içerisinde 1 milyon 800 bin metrekaresi Millet Bahçesi olmak üzere örnek bir şehircilik anlayışıyla tasarladığımız, planladığımız, az katlı, yatay mimari anlayışıyla projelendirdiğimiz yeri inceliyoruz. Bu alan içerisinde milletimizin kullanımına sunacağımız çok kıymetli bir Millet Bahçesi olacak.” diye konuştu.

Millet Bahçesinin haricinde riskli bölgeler için rezerv konutların üretileceğinin altını çizen Kurum, bu alanın ikiye ayrılacağını söyledi. Kurum, birinci kısmı oluşturan 8 milyon metrekarenin kışla alanında, başka kısmın ise TEM’in güneyinde yer aldığını tabir etti. Ayrılan bölgede 9 bin bağımsız kısım yapacaklarını anlatan Kurum, 2020 yılına kadar tüm bağımsız kısımların ihalesini gerçekleştireceklerini vurguladı.

Kurum, “Oradan aldığımız konutları da kentin içinde yıkılma tehlikesi riski olan alanların dönüşümünde kullanacağız. Esenler belediyemiz hudutları içerisinde, Bağcılar’da, Sultangazi’de, bu bölgedeki tüm belediyelerimizin dönüşümünde özellikle yıkılma riski olduğunu düşündüğümüz acil öncelikli dediğimiz alanlardaki binaların dönüşümünde bu rezerv konutlarımızı kullanacağız. Bunun dışında burada sahiden İstanbulumuza örnek diyebileceğimiz örnek şehircilik anlayışıyla yatay mimari ile az katlı taban artı dördü geçmeyen projeler üreteceğiz ve bu projelerde de vatandaşlarımız toplumsal donatıları ile her türlü imkanlarıyla burada yaşama imkanına erişmiş olacaklar.” halinde konuştu.

Esenler TEM otoyolunun güneyindeki rezerv alanda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bin 72 konutun ihalesinin yapıldığı, 964’ünün de ihale kademesinde olduğu, toplam 2 bin 46 konutun 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacağı bilgisi verildi.

Başa dön tuşu