Kırsal kalkınmaya 2 sektörde 250 milyon Euro dağıtılacak

Zehra ORUÇ
BURSA- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bursa Vilayet Koordinatörü Ömer Berksun, Dünya Gazetesi Bursa Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi’yi ziyaret ederek, IPARD 2 kapsamında çıktıkları 5’inci davete ait bilgi verdi. Ziraî işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımları için online müracaatların sona erdiğini belirten Berksun, tarım ve balıkçılık eserlerinin işlenmesi ve pazarlamasıyla ilgili yatırımlar için müracaat son tarihinin de bugün olduğunu söyledi.

Hibelerin Türkiye’de 42 ile verildiğini ve Bursa’nın en fazla IPARD kapsamında hibe ödenen 15’inci vilayet olduğu bilgisini veren Ömer Berksun, bugüne kadar toplamda 252 projeye 98 milyon liralık hibe takviyesi sağlandığını kaydetti. Berksun, “Bu hibenin yaklaşık 90 milyon liralık kısmını IPARD I kapsamında ödedik. IPARD II kapsamında yaklaşık 8 milyon TL civarı dağıttık. Ödemelere devam ediyoruz” dedi.

Bursa’ya 130 milyon liralık yatırım kazandırılacak

Söz konusu hibeler sayesinde Bursa’ya yaklaşık 295 milyon TL’lik yatırım yapılacağını belirten Berksun, 2018 yılında davete çıkılan IPARD II 3’üncü davet kapsamında da 37 projeye 21,3 milyon liralık hibe sağlayacaklarını bildirdi. Bursa’da hibe müracaatlarına ilgiden mutlu olduklarını tabir eden Ömer Berksun, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bursa’da tarımın dayanaklarımızın dışında da güçlenmesini istiyoruz. Bu istikamette herkesin çabası var. Hayvancılık kesiminde ziraî işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımları ile tarım ve balıkçılık eserlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımları destekliyoruz. Hayvancılıktan küçükbaş ve büyükbaş besiciliği destekliyoruz. Sıfırdan bir işletme kurulabileceği üzere mevcut işletmeye inşaat ve makine ekipman revizyon yatırımı yapılabiliyor. Tekrar tıpkı biçimde süt üretimi de bu kapsamda yer alıyor. Yumurta tavukçuluğunda modernizasyonu destekliyoruz. Ayrıyeten küçük ölçekli salça, marmelat, reçel, sirke, zeytin ve zeytinyağı üretimi ve meyve kurutma tesislerine de takviye veriyoruz. Türkiye’deki birinci defne kurutma tesisine biz destekledik.”

Maksimum yüzde 70 hibe

40 yaşından küçük yatırımcı ile yatırımın dağlık alanda yapılmasına ek hibe ödendiğini de söz eden Ömer Berksun, “Yatırımcı projesini hazırlıyor, sunuyor, incelemede uygun bulunanlarla mukavele imzalıyoruz. Kontrat sonrası yatırımcı ya kredi çekiyor ya da öz sermayesi ile yatırımını gerçekleştiriyor ve yüzde 40 ila yüzde 70 ortasında değişen oranlarda hibe takviyesi veriyoruz.40 yaşından küçük yatırımcıya yüzde 40 yerine yüzde 45 hibe veriyoruz. Yatırım yeri dağlık alandaysa yeniden yüzde 5 oran artıyor” dedi.

Kooperatiflerden örnek ‘kiralama’ projesi

Öte yandan hizmet bölümüne yönelik otel ve bungalov mesken üzere işletmeler ile güneş gücüne yönelik yapılan yatırımları da desteklediklerinin bilgisini veren Ömer Berksun, “Kooperatifler de, TKDK takviyeli makine parkına makine ekipman alımı yapıyor. Muhtaçlığı olan üyelerine, çiftçiye kiralama yapıyor. Bu önlem kapsamında Bursa epey başarılı. Öteki bölgelerde de hayata geçirilmesini hedefliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB); 4,5 milyar Euro Türkiye’ye dayanak veriyor. AB’nin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti olarak da verilen takviyeler var. Toplam IPARD kaynağı şu anda 1 milyar euro’nun üzerinde.

Başa dön tuşu