Kişi başı poşet kullanımı 10 adete düştü

Ambalaj Atıklarının Denetimi Yönetmeliği mucibince, satış noktalarında plastik poşetlerin fiyatlandırılması sonrası aylık kişi başı poşet kullanımı 35’ten 10’a düştü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye nazaran, Türkiye’de 1 Ocak 2019’dan itibaren Ambalaj Atıklarının Denetimi Yönetmeliği yeterince, satış noktalarında plastik poşetlerin tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmesi uygulamasına başlandı.

Yönetmelik uyarınca, kalınlığı 15 mikronun altında olan, besinin direkt temas ettiği ve hijyen için muhtaçlık duyulan birincil ambalaj poşetleri fiyatsız verilmeye devam ediliyor.

Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek, bunun 15 kuruşu, “Geri Kazanım İştirak Payı” olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Geri Kazanım İştirak Hissesi etraf projelerinin desteklenmesi maksadıyla kullanılacak. Kalan 10 kuruş ise plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak.

Plastik kullanımını azaltmak maksadıyla başlatılan uygulamayla etraf kirliliğinin önlenmesi, etraf hassaslığı için farkındalık oluşturulması ve kaynakların verimli yönetilmesi hedefleniyor.

Plastik poşetlerin fiyatlandırılması uygulamasında gelişen süreç ve gelinen nokta itibariyle gerek satış noktaları gerekse de vatandaşlar açısından makul bir bilgi ve farkındalık düzeyi oluşturulduğu, toplumda bez çanta, file üzere çok kullanımlık taşıma ekipmanlarının kullanımının yaygınlaştığı söz edildi.

Sürecin aksatılmadan ve uygulamada farklılıklar oluşmasına fırsat vermeden yaygınlaştırılarak, sürdürülmesini sağlamak maksadıyla Bakanlık tarafından izleme ve denetim süreçleri titizlikle yürütülüyor.

Uygulama ile Türkiye’de plastik poşet kullanımında 78,4 azalma oldu. Aylık yaklaşık 35 adet olan kişi başı kullanımı sayısı yaklaşık 10’a kadar düştü.

Vatandaşlar başta olmak üzere ilgili dal temsilcilerinin de uygulamanın çevresel boyutu açısından verdikleri takviyelerin korunması ve rastgele bir yanlış algının oluşmasına fırsat verilmemesi açısından kurumsal bütünlük içerisinde hareket edilmesine dikkat edildiği belirtildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu