Konut finansmanı kanun teklifi komisyondan geçti

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, TBMM Plan ve Bütçe Kuruluna, Yeni Konut Finansman Programı’na ait Kamu Finansmanı ve Borç İdaresinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun Teklifi’ne ait sunum yaptı.

Teklifle sürdürülebilir bir konut arzı amaçladıklarını anlatan Savaş, orta gelirli vatandaşlara, piyasa şartlarına nazaran çok daha avantajlı finansman maliyeti ve vade yapısı sunduklarını kaydetti. Savaş, proje kapsamındaki finansman taksitlerinin birinci üç yılını ödeme kolaylığı periyodu olarak isimlendirdiklerini, bu devirde Hazine ve Maliye Bakanlığınca taksitlerin hane gelirinin yüzde 30’unu aşan kısmın geri ödeme kaidesiyle karşılanmasını ve konut yüklenicilerinin de satış bedeli üzerinden yüzde 5 katkı sağlamasının planlandığını anlattı. Savaş, “Vatandaşlarımızın kira öder üzere konut sahibi olabileceği bir projeyi hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

Daha evvel satılmamış konut yahut konut projeleri

AK Partili Savaş, teklifin içeriğine ait bilgileri aktararak, düzenlemeye ait ikincil düzenleme yapılmasının planlandığını da bildirdi. Savaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu programdan bankacılık mevzuatına nazaran fakat kredi yeterliliğine sahip vatandaşlarımız yararlanabilecek. Program kapsamında ülkemiz konut arz ve talep istikrarına nazaran, ülkemiz üç bölgede pahalandırılacak. Birinci bölge İstanbul; ikinci bölge Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla; üçüncü bölge ise öbür vilayetlerimizi kapsamaktadır. Kullandırılacak azami konut finansman fiyatı, birinci bölge için 5 milyon, ikinci bölge için 3 milyon, üçüncü bölge için 2 milyon lira olacak. Program kapsamında yüklenicilerin mülkiyetinde olan ve daha evvel satılmamış konut yahut konut projeleri yer alabilecek.”

Aynı hanede yaşayan 18 yaş ve üstü çocukların da gerekli ödeme gücüne sahip olmaları ve öbür koşulları sağlamaları durumunda programa başvurabileceklerini anlatan Savaş, bu uygulamadan konut sahibi olmayan vatandaşların yararlanabileceğine, konut dışı gayrimenkullerin programa iştirake pürüz olmayacağına dikkati çekti.

Kırsal alanda yer alan konutlar ile devre mülklerin de programa iştirake mani teşkil etmeyeceğini aktaran Savaş, “Bir konutta yüzde 50’den fazla payı yahut birden fazla paylı konutu olan vatandaşlarımız programdan yararlanamayacaktır.

TOKİ borç ödemesi devam eden vatandaşlar ne olacak?

Ayrıca halihazırda TOKİ borç ödemesi devam eden vatandaşlarımızın da programa dahil olması mümkün değildir. Bu programdan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, konut sahibi olmak istedikleri vilayette son 1 yıl içerisinde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.” diye konuştu.

“Son 12 ay içerisinde 9 ay toplumsal güvenlik primi yatırmış olması gerekiyor”
AK Parti’li Savaş, birinci ve ikinci bölgede program kapsamında konut sahibi olmak için son 1 yıl içinde resmi kayıtlara nazaran yerleşim yerinin tıpkı vilayet olması gerektiğine işaret ederek, programdan faydalanacak vatandaşların son 12 ay içerisinde 9 ay toplumsal güvenlik primi yatırmış olmasının gerektiğini söyledi.

Finansman fiyatlarına nazaran faiz oranı/katkı hissesi oranlarını sıralayan Savaş, “İlk etapta sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olması planlanıyor.” dedi.

Mustafa Savaş, 85. takside kadar kullanılan finansmanın faiz oranının, kolay faiz sistemi kullanılarak hesaplanacağını; geri ödeme müddetince ek bir faiz alınmayacağını belirterek, “Bir örnek paylaşmam gerekirse 15 bin lira hane geliri, 1,1 milyon lira konut satış bedeli ve yüzde 0,69 faiz oranı varsayımında vatandaşlarımızın ödeyeceği yaklaşık taksit fiyatı, birinci yıl için 4 bin 500 lira; ikinci yıl için 5 bin 400 lira; üçüncü yıl için 6 bin 500 lira olacak.

4. ve 7. yıllar ortasında 9 bin 700 lira, 8. ve 15. yıllar ortasında 11 bin 200 lira seviyesinde olacak. Bu planda, yüklenici tarafından yaklaşık 55 bin, Hazinemiz tarafından ise yaklaşık 98 bin liralık katkı sağlanacaktır. 100 bin konuta ait finansman kullandırılması ve bu finansmanının yaklaşık yarısının Hazine katkılı olması halinde 2023 yılı için Hazine katkısının toplam maliyetinin 2,75 milyar lira olmasını öngörüyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Teklif, Plan ve Bütçe Kurulu’nda kabul edildi.

Başa dön tuşu