Kromaş, 5 milyon euroluk yatırımla yeni tesis kuruyor

Mermer plakaları eskitme makine ile prosesleri, mozaik eskitme, kırık ve pahalı taş şekillendirmenin yanı sıra parlatma süreçlerinde hizmet veren Kromaş, yüksek kapasiteli makineler üretiyor. Üzerinde çalıştıkları fabrika projesinde son basamağa geldiklerini aktaran Kromaş Genel Müdürü Tayfun Sığırtmaç, “Bu yıl içinde başlamayı planladığımız yeni fabrika yatırımı için 5 milyon euro’nun üzerinde bütçe ayırdık. Yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alanıyla çağdaş bir tesis olacak. Ayrıyeten tesiste, mermer makineleri için özel bir montaj çizgimiz da yer alacak” dedi.

Yüzey süreç alanında başta mermer olmak üzere otomotiv, kapı-pencere, mobilya, beyaz eşya, kuyumculuk, döküm, dövme üzere birçok kesime hizmet verdiklerini bildiren Tayfun Sığırtmaç, 2014 yılından bu yana yüzey süreç bölümünün globalde önde gelen Rösler Küme çatısı altında faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi. Üretim faaliyetlerini İstanbul Silivri tesislerinde gerçekleştirdiklerini açıklayan Sığırtmaç, ayrıyeten Bayrampaşa’daki 550 metrekarelik satış ofislerinin bulunduğunu kaydetti.

Mermer kesimindeki makine parkında değerli iyileştirmeler yaptıkları bilgisini veren Sığırtmaç, “Eskitme, dekoratif ve bedelli taşların şekillendirilmesi ve yüzey eskitme süreçleri için farklı tip ve modelde yüzey süreç makinelerimiz mevcut. Türkiye’nin doğal taş eskitme makineleri kümesinde tek modül en büyük boyutu işleyebilecek makinesini birkaç yıl evvel geliştirmiştik. VMY2400 serisi makinede, birebir anda 90×90 santimetre boyutlarında 18 kesim mermer plaka eskitme sürecine tabi tutulabiliyor. Bu makinemizi Marble’da sergileyeceğiz” diye konuştu.

2018 yılını yüzde 50 ciro artışıyla kapattı

Firma olarak 2018 yılını yüzde 50’nin üzerinde bir ciro artışı ile kapattıklarını, bu yıl ise ciroda yüzde 30 büyüme hedeflediklerini lisana getiren Tayfun Sığırtmaç, lokal seçimler nedeniyle iç pazarında yaşanan belirsizliğin kalkması ile iç talebin artacağını ve yeni bayi yapılanmaları paralelinde dış talepte bekledikleri artışların da müspet tesiri ile ciroda amaçlarına ulaşacaklarına inandıklarını söz etti.

Diğer taraftan Ortadoğu ve doğal taş bölümünün güçlü olduğu Avrupa ülkelerinde Rösler’in küresel networkünü de kullanarak satış ağlarını artırdıklarına değinen Sığırtmaç, “Kromaş markası ile makinelerimizi bilhassa yurtiçi pazara ve mermer dalının güçlü olduğu ülkelere satıyoruz. 2018 yılı ihracatımızın satışlara oranı yüzde 45 bandında oldu” biçiminde konuştu.

Ar-Ge çalışmalarına kıymet verdiklerine dikkat çeken Sığırtmaç, 2018’de bütçelerin yüzde 3’ünü yeni makine, proje ve proses geliştirmek için kullandıklarını vurguladı. Sığırtmaç, “Ciromuzun yaklaşık yüzde 10’luk kısmını son dört yılda geliştirdiğimiz makine kümeleri oluşturuyor” dedi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu