Kruvaziyer turizmi eski günlerine geri döndü

Kruvaziyer turizminin kıymetli merkezlerinden Kuşadası Ege Port Limanı’na yılın birinci 5 ayında 40 kruvaziyerle 29 bin 468 yolcu geldi.

Geçen yıl 34 kruvaziyerle 22 bin 438 yolcunun geldiği Kuşadası, bu yıl da ağırladığı gemi ve yolcu sayısıyla birinci sırada yer aldı.

Yılın birinci 5 ayında Kuşadası’na 40 kruvaziyer gelirken Marmaris’e 6, Bodrum ve Dikili’ye ise birer kruvaziyer demirledi.

Ege Port Limanı Genel Müdürü Aziz Güngör, Türkiye’nin kruvaziyer turizmde dünyada ilgi çeken renkli bir ülke olduğunu, bu alanda toparlanma sürecine girdiklerini belirtti.

Rakamların son 2 yıla nazaran sevindirici olduğuna dikkati çeken Güngör, dönem sonunda 198 gemiyle 185 bin yolcuyu ağırlayacaklarını lisana getirdi.

“Hedef 3 milyon gemi yolcusu”

2020 rezervasyonlarının epeyce güzel olduğunu, gelecek yıl 300’ün üzerinde gemiyle 350 bin turistin gelmesini beklediklerini anlatan Güngör, şöyle konuştu:

“Türkiye Batı Akdeniz’den ve başka Kuzey Afrika ülkelerden daha fazla tarihi ve doğal hoşluklara sahip. Bu manada inanılmaz bir talep var Türkiye’ye, 2015 yılında yaklaşık 3 milyon turist kruvaziyerle geldi. Son yıllarda biraz düşüş gösterdi fakat 2019 yılı prestijiyle bölüm tekrar büyümeye devam edecek. Önümüzdeki iki yıl içerisinde tekrar 3 milyon gemi yolcusunu Türkiye’de göreceğimizi düşünüyoruz. 2019 yılı prestijiyle kruvaziyerde makus günleri geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Bundan sonra da yükselerek devam edeceğine inanıyoruz.”

“Umudumuzu kaybetmedik”

İlçe esnafından Efe Esen, evvelki yıllarda kimi ezalar yaşadıklarını ancak bu yıldan itibaren toparlanma sürecine girdiklerini söyledi.

Kruvaziyer sayısındaki artışın esnafın çıkarıyla paralel olduğunu aktaran Esen, “İlçe esnafı olarak bu bizi sevindiriyor. Sıkıntı geçen süreçte yılmadık. Çok büyük çabalar verdik. Umudumuzu kaybetmedik. 2019 yılı bizim için bir umut oldu. Bunun için çaba eden herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Esnaf Habidder Kekeç de “Sıkıntılı geçen 2 yılın akabinde bu yıl hareketlenme var. Esnaf daha keyifli ve yüzü gülüyor. Gelecekten umutluyuz. Biz de esnaf olarak üzerimize düşen ne varsa en âlâ biçimde yerine getirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu