Kurban Bayramında tercih yurt dışı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, şu an ki datalara nazaran, yurt içi kıyı otellerinde geçen yıla nazaran yüzde 10 talep düşüşü yaşanırken, yurt dışı seyahatler ve yurt içi kültür cinslerindeki talep şimdiden geçen yıla nazaran yüzde 30 civarında arttı.

Kurban Bayramına sayılı günler kala, bayramını konutta geçireceklerin yanı sıra, tatil planı yapan tüketicilerin de tercihleri şekillenmeye başladı. Yurt içi seyahatlerdeki fiyat siyasetleri, birtakım tatilcileri yurt dışı seyahatlere yönlendirirken, kültür tipleri ve yurt dışı seyahat planı yapan tatilci sayısı geçen seneye nazaran yükselişe geçti.

Bayram tatiline yönelik talebe ait AA muhabirine bilgi veren Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, genel pazar sonuçları şimdi oluşmasa da Tatilsepeti datalarına nazaran geçen yılın tıpkı devri ile kıyaslandığında yüzde 10 kadar bir düşüş yaşandığını aktardı.

Bu düşüşte, geçen seneye nazaran bu yıl bayram tatili mühletinin şimdi beş gün ile sonlu olmasının ve fiyatların bayram tatili günlerinde olağandan en az yüzde 10-15 daha kıymetli olmasının tesirli olduğunu lisana getiren Küçükyılmaz, tatilin 9 güne uzatılması beklediklerini de söyledi.

Küçükyılmaz, bu tahlilin yurt içi kıyı otelleri için geçerli olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Yurt dışı seyahatlerinde ve yurt içi kültür çeşitlerinde geçen yıla nazaran yüzde 30 civarında bir artıştan kelam edebiliriz. Bu yıl genel olarak geçen yıla nazaran fiyatlarda kıymetli artışlar oldu. Fakat son dakika kampanyaları ile hala uygun bütçeli tesisler bulabilmek mümkün. Yurt içi seyahatlerindeki fiyat siyasetlerinin, bir kısım tatilciyi yurt dışı seyahatlere yönlendirdiğini görebiliyoruz. Bayramda tatilcilere, arefe ya da bayramın birinci gününü tatil başlangıcı olarak planlamak yerine bayramdan en az iki gün evvel tatillerine başlamalarını tavsiye ediyoruz.

Bu sayede hem daha uygun fiyatlar bulabilirler, hem de yorucu bayram yoğunluğu trafiğine girmemiş olurlar. Geçtiğimiz yıla nazaran bu bayramda tatilcilerin tatil müddetleri kısaldı. Geçen yıl ortalama 5,2 gün iken şu anda 4,1 gün ortalama ile rezervasyonlar geliyor. Bu bayramda yeniden en çok rezervasyon talebini Antalya ve Bodrum bölgesine alıyoruz. Kuşadası, Marmaris ve Çeşme bu bölgeleri takip ediyor.”

“Hala her şey dahil oteller müşteriler tarafından tercih ediliyor”

Şu anda otellerde hala rezervasyon imkanı bulunduğunu aktaran Küçükyılmaz, temmuzun son haftası prestijiyle otellerin yüzde 80-90 doluluğa ulaşmasını beklediklerini söyledi. Küçükyılmaz, bayram üzere özel devirlerde tatilcilerin erken rezervasyonla uygun fiyat yakalayabileceğine işaret etti.

Koray Küçükyılmaz, en fazla tercih edilen tatil konseptine ait olarak da, “Sahil otellerinde artan fiyatlar talebi biraz düşürse de hala her şey dahil oteller müşteriler tarafından tercih ediliyor. Bu bayram yurt dışı tiplerde daha çok 5-7 günlük Balkan-Orta Avrupa-İtalya-Yunan Adaları ve Bangkok Phuket üzere kombine çeşitler tercih ediliyor. Kültür tiplerinde ise Ege-Akdeniz çeşitleri Likya-Pamfilya, Assos- Bozcaada cinsleri ve Karadeniz tipleri en tanınan tipler.” bilgisini verdi.

Başa dön tuşu