“Kurbanlıkların yüzde 100’ü yerli olacak”

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan, Kurban Bayramı periyodundaki hazırlıkları üreticilerle konuştuklarını ve bu çerçevede düzenlenen toplantılarla tahliller geliştirdiklerini söyledi.

Kurban Bayramı’nın yaklaştığını ve hazırlıkların hızlandığını belirten Ceylan, “Yerli üreticilerimizin ürettiği kurbanlıklar şu anda hazır ve kâfi durumda. Yerli ve ulusal olarak ürettiğimiz kurbanlıklarımızı keseceğiz. Kurbanlıkların yüzde 100’ü yerli olacak. Bu sene kurbanda ithalat düşünülmüyor. Sayın bakanımız da bu mevzuda açıklamalarda bulundu.” diye konuştu.

Ceylan, yetiştiricilerin kurbanlıklarını hazırlayıp bayramı beklemeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda kurban için yeteri sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunuyor. 1 milyon 250 bin büyükbaş hayvan kurban için hazır. Geçen yıllarda 850-900 bin ortasında büyükbaş hayvan, 2 milyon 700 bin civarında küçükbaş hayvan kesiti yapılmış. Bu sene 3 milyon 700 bin civarında küçükbaş kurbanlık hazır olarak beklemektedir.”

Ceylan, yetiştiricilerin emeklerinin karşılığını aldığı ve kar edip yüzünün güldüğü bir Kurban Bayramı geçirmesi temennisinde de bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu