Kütahya’da azot fabrikasında patlama

Kütahya-Eskişehir karayolunun 7’nci kilometresinde bir firmaya ilişkin azot fabrikasında patlama olduğuna yönelik itfaiye ve polis takımlarına ihbar geldi.

Bunun üzerine olay yerine çok sayıda takım sevk edildi.

Kentin birtakım noktalarından duyulduğu belirtilen patlama nedeniyle fabrikadan sarı dumanlar yükseldiği öğrenildi.

Olay yerine giden takımlar ve gazetecilerin ağır dumandan etkilenmemesi için maske taktıkları bildirildi.

 “İlk araştırmada rastgele bir can kaybı ve yaralanma yok”

Kütahya Valisi Ömer Toraman, azot fabrikasında meydana gelen patlamaya ait, “Yapılan birinci araştırmada rastgele bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı.” dedi.

Toraman, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 20.45 civarında kentte “azot fabrikası” olarak bilinen tesisten gelen patlama sesinin akabinde yükselen ağır dumanın tasaya yol açtığını söyledi.

İlgili bütün takımların derhal olay yerine intikal ettiğini lisana getiren Vali Toraman, şunları kaydetti:

“Yapılan birinci araştırmada rastgele bir can kaybı ve yaralanmanın olmadığı, tesisin bacasında meydana gelen bir gaz sıkışmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Doğal bu bizleri sevindirdi. Şu an içeride çalışan arkadaşlarımız da dahil olmak üzere rastgele bir can kaybı ve yaralanma kelam konusu değil. Etrafa rastgele tesiri olan bir hadise de değil. Münasebetiyle şu anda tüm arkadaşlarımız, sıhhat, AFAD, itfaiye teşkilatımız, misyonlu tüm arkadaşlar burada bulunuyorlar. Her türlü ihtimale karşı bekliyorlar lakin hadisenin rastgele bir risk oluşturmadığını, münasebetiyle vatandaşlarımızın müsterih olmasını söz etmek isterim.”

“Herhangi bir risk teşkil edecek mahiyette değil”

Vali Ömer Toraman, bir gazetecinin “Amonyak sızıntısı var mı?” sorusu üzerine, “Şu anda o denli bir tespitimiz yok. AFAD gruplarımız hassas ölçüm aygıtıyla ölçümler de yapıyor. Bacadan olağanda çıkması gereken gazın birikerek topluca çıkmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Yani olağanda baca gazı bu. Ağır duman olarak gördüğümüz gaz olağan baca gazı. İnsanlara rastgele bir risk teşkil edecek mahiyette değil.” tabirlerini kullandı.

Bu çeşit tesislerin değerli ve kritik olduğunun altını çizen Toraman, bu türlü tesislerde güvenliğin en üst düzeyde tutulması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu