LGS tercih başvuruları başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS kapsamında 1 Haziran’da gerçekleştirilen merkezi imtihanın sonuçları 24 Haziran’da açıklanmıştı.

LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna nazaran, LGS kapsamında lise tercihleri başladı ve 12 Temmuz saat 17.00’ye kadar sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl birinci kez öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi emeliyle yüzdelik dilimlerine nazaran tercih robotu hazırladı.

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem vilayet hem de ülke seviyesinde okul listelerini ve okullarla ilgili ayrıntılı bilgileri görebiliyor. Robotta okul cinsleri, vilayet, ilçe ve 2018’e ilişkin yüzdelik dilimlerine nazaran arama yapılabiliyor.

Ortaokulların müdürlükleri, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp öteki nüshasını veliye verecek.

İlk ekran mahallî yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, birinci olarak mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Mahallî yerleştirmede tercihlerinden birinci 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, tıpkı okul çeşidinden (Anadolu lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi imtihanla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; “mavi” renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; “kırmızı” renk ise vilayet içindeki başka kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarını tanım edecek.

Sonuçlar 22 Temmuz’da açıklanacak

Bakanlığın takvimine nazaran, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt süreçleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve süreçleri ile kayıtları 12 Temmuz’da tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt sürecini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih mühleti içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu