LGS tercih başvuruları yarın sona erecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 Haziran’da gerçekleştirilen merkezi imtihanın sonuçları 24 Haziran’da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna nazaran 1 Temmuz’da başlatılan lise tercihleri yarın saat 17.00’de sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl birinci kez öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi gayesiyle yüzdelik dilimlerine nazaran tercih robotu hazırladı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem vilayet hem de ülke seviyesinde okul listelerini ve okullarla ilgili ayrıntılı bilgileri görebiliyor. Robotta okul cinsleri, vilayet, ilçe ve 2018’e ilişkin yüzdelik dilimlerine nazaran arama yapılabiliyor.

Ortaokulların müdürlükleri, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp öbür nüshasını veliye verecek.

İlk ekran lokal yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, birinci olarak lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Mahallî yerleştirmede tercihlerinden birinci 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, birebir okul cinsinden (Anadolu lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi imtihanla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu