“Maden izin süreçleri hızlandırılmalı”

Türk doğal taş dalının en büyük zenginliğinin desen ve renk çeşitliliği olduğunu söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) İdare Şurası Lideri Mevlüt Kaya, küresel ölçekte moda olan her renk mermerin Türkiye’de bulunduğunu belirterek, “Bu avantajımızdan azami formda faydalanabilmemiz için maden çıkartma ve pazarlama müsaadelerinin hızlandırılmasını istiyoruz” dedi.

“Sorunların başında müsaade süreçleri geliyor”

Doğal taş dalının en değerli özelliğinin dünyadaki modayla bağlı olması diyen Kaya, “Yani bir renk moda olur, 7-8 yıl sonra modası geçtiği anda artık onu satamazsınız. Türkiye işte bu noktada kıymetli bir avantaja sahip. Dünyanın en dayanılmaz renk seleksiyonuna sahibiz. Modaya uygunlukta sorun yaşamıyoruz. Bizim en büyük avantajımız renklerimiz lakin en büyük kasvetimiz da tam olarak burada başlıyor. Bir taş moda oluyor lakin biz bunu alana sunmak için en az iki yıl uğraşıyoruz. Dalımızın değerli sıkıntılarından olan müsaade süreçlerinin acilen çözülmesi kesimin gelişimi için çok önemli” diye konuştu.

“Xiamen Fuarı, Marble için umutlarımızı artırdı”

Türkiye’ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran, küresel rezervlerin yüzde 35’ine sahip Türk doğal taş kesiminde mart ayında ikili fuar heyecanı yaşadığını belirten Kaya, dünyanın en büyük doğal taş fuarı olarak kabul edilen Çin’deki Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na 150 firmayla katıldıklarını kaydederek, “Mart ayında ikinci durağımız ise dünyanın ikinci büyük fuarı pozisyonuna gelen İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı oldu” dedi.

Ekonomide yaşanan krizin global olduğuna dikkat çeken Kaya, “Bu krizin yansımalarından en çok etkilenen ülkelerden birisi Türkiye. Marble Fuarı’nda yerlerin boş kalma telaşını taşırken, inanılmaz bir taleple karşılaştık. 6-9 Mart tarihleri ortasında Xiamen Fuarı’na gittik. Doğal taşlarla ilgili kesimin planlarını yapmasının iki kriteri bulunuyor. Xiamen Fuarı yeterli gitmişse İzmir’in makus geçme ihtimali yok. Hatta Xiamen biraz sönük bile geçse Ortadoğu ve Avrupa’nın bizi merkeze alması nedeniyle Marble Fuarı daha başarılı oluyor. Xiamen Fuarı’nda beklediğimizin üzerinde ilgiyle karşılaştık. Bu da Marble’ın âlâ geçeceğiyle ilgili umutlarımızı evvelce artırdı” diye konuştu.

“İnadına üretim, inadına ihracat”

EMİB olarak iki tane UR-GE projesi yürütüklerini söyleyen Lider Mevlüt Kaya, şunları söyledi: “Bu projeler kapsamında Hindistan ile başladığımız sektörel ticaret heyetlerine önümüzdeki süreçte İtalya, Dubai, ABD, İngiltere başta olmak üzere amaç pazarlarımızda devam edeceğiz. Bizim sloganımız, ‘inadına üretim, inadına ihracat’ olarak belirlendi. İçinde bulunduğumuz krizlerden çıkmanın olmazsa olmazı ihracat. Kesimimizin hiç ithal girdisi yok, tümüyle yerli üretim. En büyük ihraç pazarımız Çin’in iktisadı ABD ile yaşadığı ticaret savaşları nedeniyle duraksadı. Lakin iki ülke masaya oturdu. Yakın gelecekte anlaşacaklarına inanıyoruz. Ticaret savaşlarının bitmesi sonrasında Çin iktisadında çarkların daha süratli dönmeye başlayacağını göreceğiz. Bu durum da Türk doğal taş bölümün lehine sonuçlar doğuracak.”

Başa dön tuşu