Meclis’te 15 Temmuz özel oturumu

Meclis’te 15 Temmuz özel oturumu

Darbe teşebbüsünün 3. yılı nedeniyle TBMM’de düzenlenen özel gündemli oturumda CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’un konuşması sırasında gerginlik yaşandı. CHP’li Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve hükümete yönelik kelamlarına AK Parti milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak reaksiyon gösterdi. Kürsüye çıkan AK Parti Küme Lideri Naci Bostancı, Özkoç’a cevap verdi.
CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü münasebetiyle özel gündemle toplanan TBMM Genel Heyeti’nde, CHP Kümesi ismine kelam aldı.

15 Temmuz’un, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe teşebbüsü, Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe teşebbüsü olduğuna işaret eden Özkoç, milletin ve milletvekillerinin legal direnme hakkıyla engellendiğini anımsattı.

Özkoç, bu uğurda hayatını yitiren şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek, gazilere minnetlerini iletti.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün öncesi ve sonrası bulunduğunu savunan Özkoç, öncesinde dershaneler, yurtlar, Türkçe olimpiyatları, ulusal eğitimde, orduda, yargıda, iş dünyasında örgütlenme, siyaseti araç olarak kullanma olduğunu öne sürdü.

Özkoç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunu biraz daha açacak olursak; bu devirde kim FETÖ terör örgütüne daha çok yardımcı olmuştur. Karşılığını Sayın Cumhurbaşkanı vermektedir: 8 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı, FETÖ’nün bizim vaktimizde büyüdüğü savını ‘ben reddetmem’ demektedir. 17 üniversite istediler, okul için yer, yurt dışında takviye istediler verdik, Türkçe Olimpiyatları dediler tamam dedik. Meğer ki asıl olay bu değildi. Asıl olay, Balyoz ve Ergenekon davalarıdır, askeri casusluktur, amirallere suikast, Poyrazköy, kozmik oda ve daha niceleridir. FETÖ, uzun yıllardan beri örgütleniyor. Ama Türkiye’yi tek başına yönetim eden bir kişi sayesinde hiç bu kadar güçlü duruma kavuşmamıştı. Bir kişinin kontrolsüz iktidarı sayesinde, FETÖ darbe teşebbüsünün altyapısını hazırlayan Savcı Zekeriya Öz’ün önü açılıyordu. Öz, ‘Arkanda ben varım’ diyen devrin Başbakanı sayesinde darbenin bütün hazırlıklarını elini kolunu sallayarak yapıyordu.”

Özkoç’un bu kelamları, AK Parti milletvekilleri tarafından sıra kapaklarına vurularak protesto edildi. Özkoç, laf atmalara, sıra kapaklarının vurulmasına karşın konuşmasına orta vermedi.

Ankara’da bulunan CHP ve öbür partilerden milletvekillerinin, 15 Temmuz’da TBMM’ye gelerek, “Öleceksek bu çatı altında ölelim.” dediğini, Meclisin demokrasiye sahip çıktığını anımsatan Özkoç, zira bu Meclisin, bu vatanın herkesin olduğunu söyledi.

Özkoç, halkın sokaklara çıktığını, tankların önüne geçtiğini, 251 vatandaşın şehit düştüğünü, binlercesinin yaralandığını, darbenin engellendiğini, elbirliğiyle yasal direnme haklarını kullanarak darbenin önüne geçtiklerini vurguladı.

Özkoç, Adil Öksüz’ün yakalandığını, çırılçıplak soyulup kelepçelendiğini, sonra kelepçelerin sökülüp, giydirilip, eline pasaportu verilerek bırakıldığını, Zekeriya Öz’ün, elini kolunu sallayarak yurt dışına çıktığını, hala kendisinden haber alınamadığını savundu.

Darbe teşebbüsüyle ilgili 289 dava açıldığını, onlarca ağırlaştırılmış müebbet, binlerce mahpus cezası alan bireylerin bulunduğunu tabir eden Özkoç, onbinlerce kişinin işten çıkartıldığını, bu bireylerin içinde asker, polis, öğretmen, işsiz olduğunu fakat bir tek siyasalın olmadığını belirtti.

Özkoç, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Peki ne yapacağız, tahlil güçlü parlamentodadır. 15 Temmuz gecesi gazi Meclisimizde mevti göze alan tüm partiler, el birliğiyle güçlü parlamenter sistemi yine tesis etmeliyiz. 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve akabinde gelen 20 Temmuz sivil darbesinin ülkemizde yarattığı enkazı kaldırmalıyız. Yeni darbelerin oluşmasına mahzur olmalıyız. Demokrasiyi güzel işleyen bir parlamenter sistem haline getirmeliyiz. Güçler ayrılığı temelinde güçlü Meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir bir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz, kendi halkına kurşun sıkan FETÖ’yü de ona yol verenleri de asla unutturmayacaktır. Şayet kurucu bir başkan arıyorsak onun ismi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şayet bir rejim arıyorsak onun ismi laik ve demokratik Türkiye parlamenter sistemidir. Şayet uğruna ölecek vatan arıyorsak onun ismi Türkiye Cumhuriyeti’dir.”

AK Parti Küme Lideri Bostancı’dan yanıt

Özkoç’un konuşmasının tamamlanmasının akabinde TBMM Lideri Mustafa Şentop, özel gündemle toplandıklarını anımsatarak, bu gündemin manasına, ruhuna uygun bir toplantı olmasını temenni etti.

AK Parti Küme Lideri Naci Bostancı, Özkoç’a sataşma gerekçesiyle cevap verdi.

15 Temmuz’un hatırlanmasını isteyerek, o gece Marmaris’e bir suikast timi gittiğini, alçak terör örgütünün gayesinde bir numaralı ismin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Bostancı, “Beni üzen şudur; birebir gece burada bütün partilerden milletvekilleri vardı. Onlar demokrasiye sahip çıktılar. Lütfen Marmaris’i, oradaki suikast timini, burada darbeye direnen bütün partilerden milletvekillerini hatırlayın. Sayın Engin Özkoç, sizin konuşmanız Marmaris’e paralel düşüyor” dedi.

Farklı partiler, yaklaşımlar, farklı gelecek tasavvurları olduğunu anımsatan Bostancı, fakat temel hususiyetlerinin ortak olduğunu kaydetti. Bostancı, terör örgütüne yönelik bir angajman çerçevesinde bu rekabeti yürütme haksızlık ve hadsizliğine sahip çıkılamayacağını bildirdi.

Türkiye’nin geçmişinde neler olduğunu herkesin bildiğini, milletin balık hafızalı olmadığını vurgulayan Bostancı, Özkoç’un, bahsettiği Ergenekon ve Balyoz olaylarında, onları FETÖ terör örgütünün yargıladığını belirtti.

Bostancı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Aynı o vakitler, palavralarla, ihbarlarla, sahtekar usullerle bu işleri yürüttüğünü söylüyordunuz. Birebir usullerle bunlar 17-25 Aralık’ı gerçekleştirdiğinde sizin durumunuz neydi düşünmek lazım. Problem prensip, demokrasi mi hak ve hukuka sahip çıkmak mı yoksa her halükarda ve her kaidede iktidara yönelik bir akılla davranmak ve her türlü yola müracaat etmek mi? Bu hususta kendinizi check etmeniz gerekiyor. Bu türlü bir günde gönül isterdi ki burada Meclis 15 Temmuz’un anısına sahip çıksın. Özgür Özel, Levent Gök, bizim milletvekillerimiz buradaydı. Sahip çıkılacak olan o hatıradır, sahip çıkılacak olan darbeye ortak karşı çıkıştır. Ne yazık ki farklı bir akılla, katiyen terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek anlayışla, siyasi rekabetin bir ögesi yapılan bir hal, bir konuşma sergilenmiştir. Bunun için çok üzgünüm.”

Başa dön tuşu